Kroz Srbiju prošlo 12.500 izbeglica iz Ukrajine, ostalo njih 2.500

Kroz Srbiju prošlo 12.500 izbeglica iz Ukrajine, ostalo njih 2.500

Izvor: Pixabay.com

Izvor: RTS

17.03.2022

Kategorija: U fokusu

Tokom februara i prve polovine marta kroz Srbiju je prošlo oko 12.500 izbeglih iz Ukrajine, a oko 2.500 ostalo je u Srbiji.

Nikola Sakan iz Komesarijata za izbeglice rekao je za RTS da njihov tim neprekidno dežura na prelazu Horgoš, dodavši da je njihov posao da izbeglima iz Ukrajine pruže sve informacije o tome koje usluge mogu dobiti u Srbiji.

“Delimo im brošure na ukrajinskom sa brojem telefona i mejl adresom na koje mogu da se obrate u bilo koje doba dana ili noći ukoliko imaju neki problem ili ukoliko im je potrebna dodatna informacija”, navodi Sakan.

U velikoj većini, dodaje on, radi se o izbeglim ženama sa decom, manje muškarcima, koji su uglavnom u tranzitu. Ima i porodica koje ostaju u Srbiji kod prijatelja ili rodbine koje upućuju da se jave lokalnim poverenicima za izbeglice kako bi prijavili svoj boravak u Srbiji. Oko 30 osoba boravi u centrima Komesarijata, uglavom je reč o porodicama s decom. Imaju sve uslove – smeštaj, hranu. 

Prema rečima Sakana, većina izbeglih dolazi privatnim automobilima, a kreću se ka Grčkoj, Bugarskoj i nešto manje ka Crnoj Gori. 

Od Komesarijata dobijaju pakete s hranom i sredstvima za ličnu higijenu. 

Pored Horgoša, one koji su napustili Ukrajinu specijalizovane ekipe Komesarijata za izbeglice dočekuju i na graničnim prelazima Vatin i Jaša Tomić. 

Za tri nedelje sukoba tri miliona ljudi je napustilo Ukrajinu. Više od polovine izbeglih je u Poljskoj. 

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.