Norma Grupa u Subotici je, zbog povećanih upita kupaca, krajem decembra prošle i početkom januara ove godine zaposlila oko 140 radnika na određeno vreme, međutim, ovim radnicima od kraja februara do kraja marta ističu ti ugovori sklopljeni na određeno vreme, i oni neće biti produženi, izjavila je za Magločistač menadžerka za komunikacije Norma Grupe Meri Voler (Marie Woeller).
„Ovo je još uvek veoma novi sporazum koji trenutno finalizujemo“, navela je Voler u svom odgovoru.
„Kao i cela industrija, Norma Grupa se trenutno suočava sa nekoliko izazova. Na strani tražnje smanjeni su proizvodni kapaciteti u automobilskom sektoru. Na strani troškova imamo veće troškove materijala i transporta, kao i dodatne troškove u vezi sa pandemijom korona virusa“, objašnjava Voler.
Prema njenim rečima, da bi kompanija ostala konkurentna, mora svoje resurse u Subotici da prilagodi zahtevima tržišta.
Predsednik Sindikata Nezavisnost – Norma Grupe Subotica, Dragoslav Velemirov, kaže za Magločistač da je sindikat momentalno stopirao poslodavca da donese odluku o bilo kakvim tehnološkim viškovima.
„Usvojen je predlog sindikata da se za početak izbegne primena programa tehnološkog viška i da se dato prilagođavanje pokuša ostvariti kroz sporazumne prestanke radnih odnosa sa dobrovolicima koji se za to samostalno prijave, naravno, uz neku nadoknadu koja bi bila ponuđena“, navodi Velemirov.
Napominje da u svakoj firmi postoji stalna fluktacija radnika, i da pojedini radnici u međuvremenu traže drugi posao.
„Predlog sindikata je bio da te ljude na ovaj način možda podstaknemo da ne čekaju, nego ako nameravaju da napuste firmu, onda da idu s određenim sredstvima. Jer, onaj ko je planirao da ide, ovo mu je prilika da uzme koji dinar i da promeni radno mesto, koje je već planirao da menja. Onaj ko to nije planirao, taj sigurno neće prihvatiti ovako nešto“, objašnjava Velemirov.
On napominje da u poslednjih godinu dana nije bilo otkaza stalno zaposlenih niti napomena da neko bude tehnološki višak.
„Mi smo i kolektivni ugovor potpisali na tri godine sa još većim pravima. Zaštita stalno zaposlenih u smislu otkaza je maksimalna kroz ovaj ugovor. Neće biti otkaza, a ukoliko ova situacija bude još gora, i bude reči po pitanju tehnološkog viška, e, onda će sindikat da izađe sa svojim predlozima, pa da se čak i onda izbegne takva situacija. Postoji način da se radnici pošalju na odmor uz 65 odsto plate, da malo produžimo godišnje odmore. Firma je i ranije usvojila predloge sindikata pa smo tako pregrmeli prošlu godinu“, navodi Velemirov.
On takođe podseća i da su u januaru i februaru pojedinim radnicima produženi ugovori na određeno, jer se privreda oporavljala, ali da se u međuvremenu dogodio jedan sunovrat zbog rusko-ukrajinskog rata, i da, na žalost, za 140 radnika nisu mogli naknadno da produže ugovore.
„Mi smo radnicima koji su primljeni na određeno vreme jasno rekli da je tržište labilno i da firma ne garantuje posao. Mi kao sindikat ugovorcima na mesec dana ne možemo ništa pomoći. Ja se kao čovek protivim tome, ali firma uvek gleda da ima jedan broj ljudi kako bi zaštitila stalno zaposlene, kao i u ovoj situaciji“, kaže naš sagovornik.
Prema navodima Meri Voler, Norma Grupa nema proizvodne ili prodajne lokacije u Ukrajini ili u Rusiji.
„U principu, naša kompanija ne održava poslovne odnose sa kompanijama koje se nalaze na relevantnim sankcionim listama. Veoma pažljivo pratimo trenutnu situaciju u Ukrajini i obezbeđujemo poštovanje svih važećih propisa o kontroli izvoza kroz duboku kontrolu izvoza i sveobuhvatno upravljanje dobavljačima“, kaže Voler.
Dodaje da su zaustavili sve isporuke svojim ruskim kupcima.
“Poslovanje sa kupcima u Rusiji čini manje od 1 odsto ukupne prodaje Norma Grupe u prošloj godini. Još se ne može predvideti kako će rat u Ukrajini uticati na globalnu ekonomiju, a time i na našu kompaniju. Shvatamo ovu situaciju veoma ozbiljno i stalno je procenjujemo“, ocenjuje Voler.
Kakve benefite imaju radnici u Norma grupi
Dragoslav Velemirov kaže da svi stalno zaposleni u Norma Grupi i svi zaposleni na osnovu ugovora na određeno vreme imaju određene benefite koje mogu da koriste u ovoj kompaniji.
„Oni koji potpišu da rade u ovoj firmi, imaju sve privilegije iz kolektivnog ugovora. Norma Grupa je potpisala treći kolektivni ugovor za devet godina, povećali smo plate u januaru za 9 odsto, regres za radnike iznosi 42.000 dinara neto. Zaposleni imaju razne benefite, od lekarskih pregleda, preko dobijaja određene nadoknade u slučaju smrti roditelja, do određenih sredstva za decu, i drugo“, objašnjava Velemirov.
Dodaje da je puno truda uloženo da se izjednače plate radnika koji se zapošljavaju preko agencija.
„Radnici na istim radnim mestima ne mogu drugačije biti plaćeni. Takođe, imaju sva prava vezano za noćni rad, na regres, na bonuse prisutnosti, produktivnosti, a naši radnici imaju ukupno 25 dana godišnjeg odmora, iako im po zakonu sleduje 20 radnih dana“, napominje Velemirov.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.