RIK: Do sada proglašeno 17 parlamentarnih lista, dok je predsedničkih kandidata 6

RIK: Do sada proglašeno 17 parlamentarnih lista, dok je predsedničkih kandidata 6

Foto: Magločistač (arhiva)

Izvor: Beta

15.03.2022

Kategorija: U fokusu

Predsednik Republičke izborne komisije Vladimir Dimitrijević izjavio je da je do sada proglašeno 17 lista za parlamentarne izbore, a da je još pet lista u postupku proglašenja.

One će biti proglašene „na nekoj od narednih sednica RIK-a, ukoliko ispunjavaju uslove za proglašenje“, rekao je Dimitrijević za RTS.

Poredeći ove podatke s parlamentarnim izborima 2020, Dimitrijević je rekao da su tada bile proglašene 22 liste, a na prethodnim izborima bila je jedna manje.

On je kazao i da je podneto 8 kandidatura za predsedničke izbore, od kojih je 6 kandidata proglašeno, dok su dva u postupku proglašenja, navodeći da je na izborima 2017. bilo 11, a 2012. godine 12 kandidata.

Redosled kandidata na izbornom listiću biće određen žrebanjem na sednici RIK-a, kako je rekao Dimitrijević, najkasnije do petka, 18. marta.

Naglasio je da je do petka u ponoć rok za utvrđivanje zbirne izborne liste, kada ističe i rok za utvrđivanje konačnog broja birača u Srbiji.

“Tu moram samo da napomenem da se ukupan broj birača određuje na predlog, ili rešenjem Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu, a nakon toga RIK donosi zaključak kojim utvrđuje ukupan broj birača”, istakao je Dimitrijević.

Podsetio je da svaki građanin može da proveri da li je upisan u birački spisak – ili putem interneta, ili odlaskom u gradsku ili opštinsku upravu.

Predsednik RIK-a je kazao i da će listići za parlamentarne izbore biti sive boje, a listići za predsedničke izbore plave.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.