VLADA ĆE POMOĆI ZBRINJAVANJE IZBEGLICA U SUBOTICI: USKORO I NOVČANA POMOĆ

VLADA ĆE POMOĆI ZBRINJAVANJE IZBEGLICA U SUBOTICI: USKORO I NOVČANA POMOĆ

Foto: Magločistač

Objavio: Magločistač

21.08.2015

Kategorija: Subotica

Vlada Republike Srbije spremna je da i finansijski pomogne Subotici u zbrinjavanju izbeglica, rekao je državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nenad Ivanišević nakon današnjeg sastanka Radne grupe za praćenje priliva izbeglica na teritoriji Grada Subotice.

„Do kraja sledeće nedelje Grad treba da utvrdi kakva je pomoć potrebna deci izbeglica i zbeglicama, da pripremi listu potreba i troškova koje Grad ima za zbrinjavanje ovih ljudi“, rekao je ržavni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nenad Ivanišević.

On je nakon današnjeg sastanka Radne grupe za praćenje priliva izbeglica na teritoriji Subotice naveo i da je neophodno rešavanje imavinsko-pravnih problema koji postoje na prostoru stare Ciglane, da bi izbeglicama bila obezbeđena voda i struja.

„Ukoliko se sa vlasnikom prostora ne postigne dogovor, onda bi vojni objekat, poznatiji kao strelište, koji se nalazi na Palićkom putu, bio osposobljen kao centar i predstavljao bi tačku za pomoć gde bi ljudima bila pružena odgovarajuća lekarska i druga zaštita“, rekao je Ivanišević.

On je istakao da Srbija neće praviti prihvatne centre nego privremene tačke za pružanje pomoći izbeglicama.
„Mi ne želimo nasilno da premeštamo ljude, nego ih upućujemo u centre za azil, jer bi to u suprotnom stvorilo situaciju kakvu danas imamo na granici sa Makedonijom i Grčkom. Prosto ne mogu da zamislim da imamo policiju koja na silu, iz parkova, ljude odvodi u Krnjaču ili Sjenicu. To je kršenje ljudskih prava, to mi nećemo raditi“, zaključio je Ivanišević.

Gradonačelnik Subotice Jene Maglai podsetio je da Grad samostalno izlazi na kraj sa ovom problematikom i da mu je drago da država želi da pomogne lokalnim samoupravama u rešavanju ovog pitanja.

„Grad drži pod kontrolom situaciju kako u bezbednosnom i u materijalnom smislu ne bi došlo do problematičnih situacija za naše sugrađane“, kazao je Maglai.

Dnevni troškovi za zbrinjavanje izbeglica na teritoriji Srbije su između 15 i 20 hiljada evra. Srbija će do kraja godine izraditi i akcioni plan u okviru kojeg će biti obuhvaćeni Preševo, Beograd, Kanjiža i Subotica.

Evropska unija je juče najavila da će biti obezbeđeno 390.000 evra bespovratne pomoći Srbiji za pomoć izbeglicama.

 
Natalija Jakovljević

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.