Pojedini učesnici ekološkog protesta u Subotici, koji su blokirali na sat vremena saobraćajnicu u centru grada, tokom decembra prošle godine su dobili prekršajne prijave od policije, a među njima je bio i Subotičanin Ljubo Zajović.
Prijave koje je dobio Zajović, u ukupnom iznosu od 10 hiljada dinara, odnose se na proteste održane 4. i 11. decembra u Subotici.
Zajović je rekao za Magločistač da je odmah predao prijave sudu u Subotici, i da ne želi nipošto da plati ove kazne jer je, kako kaže, postupio ispravno kao građanin.
„Oni treba na sudu da mi pokažu i dokažu kada su me legitimisali i odakle im moji lični podaci na prijavi. Zastupaće me advokat, ukoliko dođe do poziva, pa ćemo da vidimo šta će da bude“, navodi Zajović.
Kako kaže, još uvek nema nikakvih dešavanja, ali očekuje poziv.
„U međuvremenu sam se konsultovao na nekoliko strana i dobio sam savet i pravnu pomoć od jedne advokatske kancelarije iz Beograda, ali i od od pravne službe jedne lokalne opozicione stranke koja je takođe ponudila pomoć“, objašnjava Zajović.
Dodaje da su mu u beogradskoj advokatskoj kancelariji rekli da će pomoći čak i oko pokrića troškova.
Zajović napominje da se u tekstu druge prijave koju je dobio navodi i da je zaustavio saobraćaj.
„To mi je bilo vrlo interesantno jer postoji razlika u do sada korišćenim terminima. Eto, baš sam ja bio toliko moćan i zaustavio sam saobraćaj. Dakle, ima detalja o kojima ćemo raspravljati“, kaže Zajović.
On navodi da je protestovao protiv dva povučena sporna zakona, zbog čega je i u drugim delovima države izašlo više hiljada građana na ulice.
„To se na kraju pokazalo ispravnim, jer sve ono za šta smo se zalagali je uvaženo i usvojeno. Mi, građani, postavili smo se ispravno“, smatra Zajović.
Dodaje da, bez obzira na ishod protesta, on i dalje ne veruje vlastima u Srbiji.
„Ja nipošto ne želim da platim ove kazne. Ja sam protestovao, nisam zaustavljao saobraćaj, samo sam se priključio stotinama drugih ljudi koji su tamo već bili“, navodi Zajović.
Prekršajne prijave od policije tada su stigle i pojedinim predsednicima i članovima lokalnih opozicionih stranaka u Subotici.
Prekršaj je otkriven uvidom u video-nadzor, a uz službenu belešku je kao dokaz priložena i fotografija.
Građanima je izrečena novčana kazna od 5.000 dinara po prijavi.
Tokom protesta na ulicama nije bilo uniformisane policije, ali je bilo policajaca u civilu.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.