Gradski odbor Stranke slobode i pravde u Subotici (SSP) zahteva od gradskih vlasti da u što kraćem roku pruže novčanu pomoć subotičkim poljoprivrednicima za nabavku veštačkog đubriva, repro materijala i pesticida za prolećne radove, ali i smanje porezi, te preuzmu na sebe deo troška za odvodnjavanje.
U toku prošle godine farme na teritoriji Subotice su počele da rade sa smanjenim kapacitetom ili su, u gorim slučajevima, u potpunosti ugasile poizvodnju, naročito farme koje se bave stočarskom proizvodnjom, upozoravaju iz SSP-a.
“Sufinansiranje kamate za kratkoročne kredite u uslovima gde tona veštačkog đubriva dostiže 1.000 evra, a cena tovljenika 150 din/kg jednostavno nije dovoljno. Farme koje se bave uzgojem i tovom svinja od 1. januara do 1. jula 2021. godine izgubile su između 5.000 – 25.000 evra, a zbog rasta cene veštačkog đubriva poljoprivrednici će smanjiti njihovu primenu, što će se ogledati u smanjenju prinosa, a to će uticati na sve građane (poskupljenje hleba, mesa, mleka, povrća, voća…)”, navodi se u saopštenju za javnost, i dodaje:
“Subvencije za ratarsvo koje su između 2008 – 2012. godine iznosile 17.000 dinara po hektaru, od čega je 14.000 bilo predviđeno za biljnu proizvodnju, a 3.000 kao regres za gorivo, 2012. godine su se smanjile na 14.000 dinara, ali za maksimalno 100 hektara, potom su 2015. subvencije opet smanjene, i to na 12.000 dinara po hektaru za maksimalno 20 hektara obradive površine, a sad su 4.000 po hektaru, a što se tiče subvencija za stočarstvo, u okolnim zemljama su znatno više, pa je za naše farmere nemoguće da budu konkurentni”.
Da bi spasili poljoprivredu, subotički odbor SSP-a apeluje da gazdinstva dobiju bespovratna sredstva iz budžetske rezerve u što kraćem roku kako bi poljoprivrednici mogli da kupe i bace veštačko đubrivo, nabave repro materijal i pesticide za prolećne radove, a osim toga, smatraju iz ove stranke, Gradska uprava bi trebalo da donese “rešenje da se poljoprivrednicima ublaže porezi i stupi u kontakt sa JVP ‘Vode Vojvodine’ i preuzme na sebe barem deo troška za odvodnjavanje”.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.