Taman su se ljudi u Srbiji navikli da posle 20 sati pokazuju telefone i papire sa potvrdom o vakcinaciji ili preležanom kovidu u kafićima i restoranima, uveden je i novi Evropski digitalni sertifikat.
Šta su propusnice, a šta digitalni sertifikati, gde koji važe i kako se dobijaju, mnogima i dalje nije jasno.
Redakciji BBC na srpskom su se javili brojni čitaoci sa ovakvim nedoumicama i ovde će dobiti odgovore na neke od njih.
I dalje BBC na srpskom želi da odgovori na vaša pitanja: Šta vas najviše zbunjuje kada je reč o kovid propusnicama? Da li imate neke nedoumice u vezi sa ovim dokumentom?
Popunite formular klikom na OVAJ LINK i ispričajte nam vaša iskustva.
Ovaj problem muči mnoge koji su primili vakcine u inostranstvu, jer im se buster doza sada računa kao prva.
I to je tako za sada.
„U toku je izrada servisa koji će omogućiti osobama vakcinisanim delimično u inostranstvu da podnesu odgovarajuće dokaze i potom dobiju Digitalni zeleni sertifikat", kažu za BBC iz Instituta za javno zdravlje „Milan Jovanović Batut".
Da biste dobili Digitalni zeleni sertifikat, potrebno je da budete registrovan i prijavljen korisnik Portala eUprava.
Kada se prijavite, a proces prijave može trajati do 48 sati, na sajtu eUprave pokazaće vam se zeleno dugme Pokreni uslugu.
Potrebno je da kliknete taster Pokreni uslugu, proverite vaše podatke, potvrdite imejl adresu i za nekoliko minuta dobijate sertifikat na imejl koji ste naveli.
Digitalni zeleni sertifikat je, za razliku od obične potvrde, elektronski pečatiran i kao takav ne može biti falsifikovan niti zloupotrebljen.
Ukoliko niste u mogućnosti da preuzmete Digitalni zeleni sertifikat elektronskim putem, možete ga zatražiti na šalterima pošta širom Srbije.
Spisak pošta koje izdaju digitalni elektronski sertifikat možete pročitati ovde.
Digitalni zeleni sertifikat je besplatan, a može se odštampati ili čuvati u formi elektronskog ili mobilnog dokumenta.
Praksa je pokazala da se kao kovid propusnica prihvata i potvrda o vakcinaciji, koju vam službenik očita sa papira ili mejla, mada se to ne navodi u zvaničnim uputstvima državnih organa.
Mlađi od 18 godina mogu da urade serološki test i, ukoliko je pozitivan rezultat, na taj način mogu dobiti Digitalni zeleni sertifikat (DZS) koji traje 90 dana, poručuju iz „Batuta".
Epl uređaji – poput ajfon telefona u samoj kameri imaju čitač kju-ar kodova, te za njih nije potrebno skidati posebne aplikacije.
Dovoljno je samo prineti kameru telefona kvadratnom grafičkom kodu i pojaviće vam se link na koji kliknete.
Taj kod i predstavlja link ka sajtu referentne ustanove.
Na telefonima sa android operativnim sistemima potrebno je standardnom procedurom skinuti neku od aplikacija sa Gugl plej prodavnice poput QR & Barcode Scanner, koja postoji i u verziji na srpskom – Čitač QR i barkodova.
Jednostavnim pokretanjem aplikacije sama će vam ponuditi da skenirate kod.
Ukoliko želite da skenirate kju-ar kod sa EU Digitalnog sertifikata, potrebna vam je neka od aplikacija koje svaka od država članica EU kreira za sebe.
Podaci za DZS se automatski ažuriraju, tako da nije potrebno vaditi nove sertifikate nakon svake promene statusa – nove doze vakcine, serološkog testiranja, PCR ili antigenskog testiranja.
Možete, ukoliko posedujete potvrdu iz referentne laboratorije da broj antitela prelazi graničnu vrednost.
Jedna od takvih laboratorija jeste Institut za primenu nuklearne energije (Inep), koji uzorke krvi uzima na dva mesta u Beogradu.
Ako želite da podaci budu uneti u zeleni sertifikat na sajtu eUprave, to treba naglasiti prilikom dolaska u Inep.
Sve laboratorije u sistemu javnog zdravlja koje imaju mogućnost da rade odgovarajuće serološke testove (Sars-CoV-2 S-protein (RBD) i imunoglobulin G IgG), odgovaraju iz „Batuta".
Iako je prvobitno ministar zdravlja Zalitibar Lončar izjavio da je to samo Inep, spisak je mnogo duži.
Možete analize uraditi u institutima i zavodi za javno zdravlje, uključujući i Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut", ali i drugim laboratorijama u javnoj svojini koje imaju mogućnost da rade serološke testove.
Građani mogu da provere sa laboratorijom/ustanovom da li i koje serološke testove rade i da li podatke o tome unose u odgovarajući informacioni sistem iz kog se povlače podaci za Digitalni zeleni sertifikat.
Potrebno je da kod izabranog lekara ili u kovid ambulanti gde ste se lečili proveriti da li su podaci poslati u centralni registar.
U većini slučajeva to se dešava automatski, čim stignu pozitivni rezultati testiranja na kovid u državnim ustanovama.
Kako stoji na sajtu Ministarstva spoljnih poslova državljani Republike Srbije i strani državljani koji prilože negativan PCR test, potvrdu o potpunoj vakcinaciji ili preležanom virusu koju je izdao nadležni organ države sa kojom Republika Srbija ima zaključen sporazum ili faktički reciprocitet o priznavanju takvih dokumenata mogu ući u Srbiju.
Na spisku zemalja sa kojima postoje takvi sporazumi je i Švajcarska, kao i Andora, Austrija, Bugarska, Grčka, Danska, Hrvatska, Estonija, Irska, Island, Zelenortska ostrva, Lihtenštajn, Luksemburg, Nemačka, Rumunija, San Marino, Sjedinjene Američke Države, Slovenija, Tunis, Turska, Španija.
EU Digitalni zeleni sertifikat namenjen je građanima Srbije koji žele da putuju u neku od zemalja Evropske unije, kao i u zemlje izvan EU koje koriste ovaj standard.
Pored zemalja članica EU, još 24 države prihvataju ovaj EU Digital COVID Certificate.
Među njima je i Srbija, a sve pojedinosti dostupne su na sajtu Evropske komisije na engleskom jeziku.
Tu su Albanija, Andora, Jermenija, Švajcarska, Farska ostrva, Gruzija, Izrael, Island, Lihtenštajn, Moldavija, Maroko, Novi Zeland, Severna Makedonija, Norveška, Panama, San Marino, Singapur, Togo, Turska, Ukrajina, Velika Britanija, Vatikan.
Proces dobijanja je sličan kao za domaći zeleni sertifikat, preko eUprave.
EU Digitalni zeleni sertifikat se kreira za svaki događaj (vakcinu, test ili oporavak) pojedinačno.
To znači da ukoliko ste na primer primili tri doze vakcine i imate jedan rezultat testa, dobićete ukupno četiri dokumenta (sertifikata) za svaku vakcinu i za rezultat testa na imejl koji ste naveli.
Svaki dokument imaće svoj kju-ar kod koji je zaštićen i sadrži kompletne informacije o tom testu ili vakcini.
Rezultati testova se prikazuju isključivo ukoliko su urađeni u referentnim državnim laboratorijama.
Svaka država koja je članica EU ili koristi standard sertifikata EU Digital COVID Certificate definiše uslove za ulazak u svoju zemlju – koje vakcine prihvataju, trajanje rezultata testa i tako dalje, zato je neophodno je da se upoznate sa pravilima zemlje u koju putujete na zvaničnim veb prezentacijama.
Serološko testiranje nije prepoznato kao jedan od uslova za dobijanje EU digitalnog zelenog sertifikata, kažu iz Batuta.
Samim tim ni EU digitalni zeleni sertifikat izdat u Srbiji ne povlači podatke o serološkom testiranju iako je domaći Digitalni zeleni sertifikat zelen.
Kao dokaz o preležanoj bolesti se prihvata samo pozitivan PCR ili antigenski test urađen u nekoj od ovlašćenih laboratorija.
Možda će vas zanimati video koji pruža odgovor na pitanje – da li je vakcina namagnetisana?
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk