Srpski nacionalizam je poslednjih 30 godina sažvakao sve druge ideologije i to je jedina utemeljena ideologija u našem društvu, ocenio je danas programski direktor Inicijative mladih za ljudska prava (YIHR) Ivan Đurić.
“Ne mislim da nam je potrebna državna ideologija koja zabranjuje drugačija mišljenja, ali mislim da smo dužni i precima i potomcima da negujemo antifašističku tradiciju”, rekao je Đurić za agenciju Beta, povodom Međunarodnog dana borbe protiv fašizma i antisemitizma.
Prema njegovim rečima, civilni sektor, uz delove akademske zajednice, “jedini uporno i dosledno baštini antifašističke vrednosti”.
“Država to ne radi, i zbog toga nije iznenađenje što je naše društvo iz godine u godinu konzervativnije, zatvorenije, agresivnije. Istorija je potpuno falsifikovana, zločinci se nazivaju herojima i uzorima, tu postoji jasan kontinuitet, jasan šablon između rehabilitacije Ljotića i slavljenja (bivšeg komandanta Vojske Republike Srpske Ratka) Mladića”, rekao je Đurić.
Istakao je da su u Srbiji saradnici fašista izjednačeni sa antifašističkim borcima, čime je “otvoren prozor u novu realnost u kojoj je sve relativno i sve moguće”.
Ocenio je da u Srbiji nema borbe protiv fašizma i antisemitizma, već postoje samo pojedinačne akcije i aktivnosti, kao i neki usamljeni glasovi u javnosti.
“Kao društvo smo se pokazali nesposobnima da odamo počast žrtvama fašizma, u Beogradu su mesta stradanja kao što su Staro Sajmište i Topovske šupe decenijama kolateralna šteta kombinacije odsustva sistema vrednosti, komercijalnih interesa, političkih kalkulacija”, kazao je Đurić.
Kada su u pitanju ekstremno desničarske grupe, Đurić kaže da ih u Srbiji ima na desetine i da su dobro organizovane, ali je naglasio da je “vrlo oprezan koga naziva fašistom, jer je prečesto korišćenje tog termina obesmislilo njegovu suštinu”.
“Ali karakteristike koje su zajedničke fašizmu i ekstremnoj desnici danas u Srbiji su svakako slavljenje fašista iz Drugog svetskog rata, poricanje koncepta jednakosti građana, odnosno ideja srpstva kao osnovne vrednosti društva”, kazao je Đurić.
Istakao je i da tu “nije važan interes, ni prava i slobode građana, važno je šta je dobro za srpstvo i Srbiju”.
“Kao i pokušaj nametanja srpskog sistema vrednosti, navodno zasnovanog na tradiciji, a koji u suštini negira pravo na različitost i na slobodu misli, izražavanja, veroispovesti, seksualne orijentacije”, rekao je Đurić za agenciju Beta.
Programski direktor YIHR ocenio je poslednji napad na epidemiologa Predraga Kona kao “jedan od najsramnijih izliva fašizma i antisemitizma”, i dodao da su reakcije na to “mlake, nikakve”.
Kako je rekao, u Srbiji je trenutno važnija podela na vaksere i antivaksere, vlast i opoziciju, za kovid propusnice i protiv i naglasio da “nema univerzalnih vrednosti”.
Na pitanje kako iz njegove perspektive izgleda delovanje antifašističkih organizacija u Srbiji i da li i one mogu da postanu opasne, ukoliko se približe ekstremizmu, Đurić kaže da klasične podele na fašiste i antifašiste više nema na onaj način kako se Evropa delila tokom i nakon Drugog svetskog rata.
Naglasio je i da je narativ da su ANTIFA organizacije ekstremističke, ili terorističke, “uvezen u Srbiju spolja i da je to posebno uzelo maha od predsedničkog mandata Donalda Trampa u SAD”.
Ocenio je i da je najveća sramota društva koliko je devalviran pojam fašizma.
“U javnom prostoru se prečesto koristi da se diskvalifikuje protivnik, neistomišljenik. Režimski tabloidi su čak imali kampanju u kojoj su Inicijativu mladih etiketirali kao fašiste. Sve je moguće”, rekao je Đurić.
Prema njegovim rečima, to je posledica celog sistema, i dodao da “možete da se rodite i odrastete u Srbiji, napunite 18-19 godina i da ne znate šta je zapravo fašizam”.
“Ni obrazovni sistem, ni javna sfera ne ispunjavaju svoju osnovnu ulogu, i onda je prostor za manipulacije i falsifikate beskonačan. Ali to u Srbiji nije tema, to nikoga ne zanima u Srbiji je tema kako uvesti više veronauke u škole. To je naš 21. vek”, istakao je Đurić.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.