Na prostoru stare Ciglane danas je postavljeno osam mobilnih toaleta za potrebe migranata; donator je nemačka humanitarna organizacija ASB
Dva velika sanitarna kontejnera sa umivaonicima i tuševima biće postavljena za dve nedelje do 20 dana, čim Grad obezbedi neophodne priključke na vodovodnu, kanalizacionu i električnu mrežu, najavio je danas državni sekretar Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nenad Ivanišević, povodom postavljanja osam mobilnih toaleta za potrebe migranata.
“Problem dolaska migranata je tek počeo i država treba da nastoji da ovim ljudima pomogne i obezbedi da niko ne umre od gladi, da se niko ne smrzne zimi, da pružimo odgovarajuću zdravstvenu negu, jer je to prvenstveno ljudski. Sa druge strane, postoje i međunarodni sporazumi koje Srbija treba da poštuje”, istakao je Ivanišević.
On je najavio da će u narednom periodu zgrada bivše direkcije Ciglane, koja se nalazi u blizini ovog objekta, odmah iza pruge, biti osposobljena za smeštaj migranata, što ne znači izgradnju prihvatnog centra, već privremeni smeštaj prvenstveno za žene sa decom, koji su trenutno najugroženiji i u poslednje vreme dolaze u Suboticu u sve većem broju.
Direktor nemačke humanitarna organizacija ASB Gordan Valeb rekao da oni uvek reaguju u saradnji sa državnim i lokalnim vlastima, dodajući da je pitanje migranata u Subotici “urgentna situacija u kojoj je pomoć potrebna za 100 do 400 ljudi”.
“Sprečavanje izbijanja zaraza i poboljšavanje sanitarne situacije ide u korist i migrantima koji se nalaze u Ciglani, pa samim tim i građanima Subotice”, kaže Veleb.
Gradonačelnik Subotice Jene Maglai rekao je da je on tek juče saznao za postavljanje kontejnera, dodajući da smatra kako nije u redu da lokalna samouprava nije prva obaveštena o ovakvim planovima. On je takođe rekao i da neće biti uvođenja vanredne situacije, jer se problem drži pod kontrolom, kao i da će u narednim danima biti rešena voda za postavljanje kontejnera.
Maglai je objasnio da je trenutno najbolje rešenje osposobljavanje i opremanje bunara koji je smešten u samoj Ciglani. On je takođe rekao i da JKP “Čistoća i zelenilo” nema ingerencije da očisti teren oko Ciglane!
“Ne vidim razlog da Grad plaća čišćenje privatne parcele. Lokalna samouprava se ne ograđuje da nađe rešenje za ovu problematiku, ali ta rešenja moraju biti razumna i zasnovana na zakonskim propisima”, zaključio je Maglai.
U prostoru stare Ciglane dnevno boravi između 100 i 400 ljudi. Do 1. juna ove godine evidentirano je oko 37 hiljada namera za traženje azila u Srbiji.
(Magločistač)
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.