Mađarska, koja se suočava s velikim prilivom izbeglica, odlučila je da trajno zatvori četiri izbeglička kampa u urbanim zonama i da otvori privremene kampove sa šatorima van gradskih sredina, saopštila je danas mađarska vlada.”Stav vlade je jasan. Njen cilj je zatvaranje sadašnjih kampova u naseljenim zonama”, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova.
Privremeni kampovi će biti šatori, rekao je Janoš Lazar, šef kabineta mađarskog premijera Viktora Orbana. Lazar je rekao da će jedan takav kamp biti blizu granice sa Srbijom “kako stanovnici ne bi bili uznemireni talasom izbeglica”.
Mađarske vlasti su ranije navele da je ove godine ilegalno ušlo 81.000 izbeglica, od kojih je 80.000 došlo preko Srbije.
U protekle dve godine, Mađarska je postala glavna tranzitna zemlje unutar Evropske unije za migrante koji žele da stignu do Nemačke ili Austrije. Izbeglice pretežno dolaze iz Avganistana, Sirije i afričkih zemalja.
Mađarska vojska je ove nedelje započela izgradnju 175 kilometara ograde duž granice sa Srbijom, kako bi zaustavila protok migranata.
“Ako je granica zatvorena” ovom ogradom, “neće nam biti potrebni kampovi s velikim kapacitetom”, rekao je Lazar.
Izbeglički kampovi koji će biti zatvoreni, mogu da prime ukupno 3.000 izbeglica.
Rok za završetak ograde na granici 30. novembar
Ograda koju Mađarska gradi na granici sa Srbijom kako bi zaustavila masovni priliv ilegalnih migranata je privremena i biće uklonjena čim pritisak migranata na Mađarsku počne da se smanjuje, izjavio je mađarski ministar unutrašnjih poslova Šandor Pinter. On je, govoreći zajedno sa ministrom odbrane Čabom Hendeom na konferenciji za novinare u Morahalomu, u neposrednoj blizini granice gde se gradi uzorak dela ograde, rekao da je cilj ograde da se tražioci azila podstaknu da u zemlju ulaze legalnim putem, prenose agencije.
Samo ove godine je u Mađarsku stiglo 81.333 ilegalnih migranata, a njihov dalji priliv treba da zaustavi ova ograda. Mađarska se pridržava međunarodnih propisa o azilu i primiće istinske izbeglice, ali samo osam odsto migranata u toj zemlji može dobiti izbeglički status. Zvaničnici vlade kažu da su odluku o gradnji ograde doneli na osnovu “evropske prakse”, dodavši da će vlada o tehnologiji koju će koristiti u gradnji odlučiti do narednog utorka.
Ministar odbrane Čaba Hende je rekao da mađarska vojska ima sve potrebne sposobnosti da izgradi ogradu duž granice sa Srbijom, te da je 900 vojnika uključeno u izgradnju, dodajući da je rok za završetak 30. novembar. Hende je naveo da će izgradnja verovatno početi na 10 ili 12 različitih lokacija.
Mađarska vojska počela je 13. jula da gradi ogradu na granici te zemlje sa Srbijom, kako bi zaustavila priliv ilegalnih migranata bez presedana. Mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto rekao je ranije da je Ministarstvu unutrašnjih poslova naloženo da se pripremi za izgradnju ograde visoke četiri metra u dužini od 175 kilometara na delu granice sa Srbijom, a koja će biti podignuta u osam do 10 oblasti koje su, kako je naveo, najizloženije pritisku imigranata.
Izvor: Slobodna Evropa/Tanjug
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.