U Subotici nedostaju visokokvalifikovani radnici, dok su dve trećine nezaposlenih iz teže zapošljivih kategorija, navedeno je danas na sednici Socijalno-ekonomskog saveta, koji je održan u Plavoj sali Gradske kuće u Subotici.
Na sednici je navedeno i da su tokom prošle godine, u oblasti građevinarstva, tri radnika izgubila život na radu, dok su ove godine još dve osobe izgubile život. Takođe, ove godine je otkriveno 19 radnika koji nisu bili prijavljeni i nisu imali adekvatnu zaštitnu opremu za rad.
Predsedavajući Socijalno-ekonomskog saveta grada Subotica Ištvan Huđi navodi da veliki problem predstavlja bezbednost i zdravlje na radu, a da se to posebno odnosi na građevinu.
“Tako nešto se ne sme dešavati i ako je takav poslodavac, moramo objaviti da je reč o poslodavcu koji ne vodi računa o svojim radnicima, ne prijavljuje ih i time pravi prekršaj“, kaže Huđi.
Prema njegovim rečima, prošle godine na tržištu rada bilo je aktivno nešto više od četiri hiljade nezaposlenih u Subotici, a početkom godine je taj broj uvećan za više od 500 nezaposlenih.
“Polovina nezaposlenih su sa niskom stručnom spremom, dok nezaposlenih majstora gotovo da nema. Subotici nedostaju visoko kvalifikovani majstori i radnici”, kaže Huđi.
Pokrajinski sekretar za privredu i turizam Nenad Ivanišević rekao je da dve trećine nezaposlenih čine teže zapošljive kategorije i najavio nove konkurse za podršku zapošljavanju, kao i na javnim radovima na teritoriji pokrajine, u ukupnom iznosu od 40 miliona dinara.
„Poslodavci koji žele da zaposle radnike ili osobe koje planiraju da započnu sopstveni biznis mogu da računaju na iznos od 250 hiljada dinara po zaposlenom, odnosno 270 hiljada dinara, ukoliko se zapošljava osoba sa invaliditetom”, navodi Ivanišević.
Dodaje da će krajem maja biti raspisan i konkurs za dodelu ponovno uspostavljenog znaka „Najbolje iz Vojvodine“, za koji će moći da konkurišu proizvođači, pružaoci usluga u oblasti turizma i organizatori manifestacija.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.