Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Subotici uhapsili su K. T. (1981) iz Subotice zbog postojanja osnova sumnje da je učinio krivično delo ugrožavanje sigurnosti.
Kako se sumnja, on je pre četiri dana, na privatan profil Jasne Vojnić, predsednice Hrvatskog nacionalnog veća u Srbiji, poslao poruku preteće i uvredljive sadržine.
Osumnjičenom je određeno zadržavanje do 48 časova nakon čega će, uz krivičnu prijavu, biti priveden Osnovnom javnom tužilaštvu u Subotici.
Uoči hapšenja, Ministarstvo spoljnih i evropskih poslova Hrvatske je u protestnoj noti Srbiji izrazilo zabrinutost zbog brojnih slučajeva pretnji, zastrašivanja i uvreda predstavnicima hrvatske nacionalne manjine u Srbiji. U saopštenju hrvatskog ministarstva se navodi da su povodom javne rasprave koja je usledila po pokretanju procedure uvođenja bunjevačkog govora kao službenog jezika na području Subotice, predstavnici institucija hrvatske nacionalne manjine u Subotici izloženi teškim uvredama, pretnjama i zastrašivanjima na društvenim mrežama. To su, kako se dodaje, prijavili nadležnoj policijskoj upravi u Subotici i očekuju od nadležnih tela Srbije da im pruže odgovarajuću zaštitu, a počinitelje procesuiraju. Hrvatsko ministarstvo je od Ministarstva spoljnih poslova Srbije tražilo informaciju o postupanju nadležnih tela Republike Srbije, kao i o preduzetim merama na zaštiti sigurnosti predstavnika hrvatske zajednice u Vojvodini.
Demokratski savez Hrvata u Vojvodini (DSHV) je 9. marta pozvao nadležne institucije da reaguju na pretnje upućene čelnim ljudima hrvatske nacionalne zajednice u Srbiji, koje su eskalirale nakon što je predsednica HNV-a Jasna Vojnić zatražila da hrvatski postane službeni jezik u svim opštinama i gradovima u Vojvodini.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.