U Savremenoj galeriji Subotica će u sredu, 14. oktobra, biti prikazan film “Sveta planina” (Meksiko, 1973) u sklopu pratećih programa izložbe “Zrno” Kornelije Nađ.
Radi se o filmu čileanskog reditelja Alehandra Hodorovskog, koji je jedan od predstavnika poznog nadrealizma čiji filmovi nastaju intuitivno, po automatizmu, u skladu sa načelima nadrealističke umetničke prakse.
Film je zasnovan na tekstu “Analogna planina” francuskog avangardnog pesnika Rene Domala, takođe predstavnika nadrealizma koji se u kasnijim delima posvećuje temama novog mističnog spiritualizma aktuelnog u vreme ekspanzije psihodelične supkulture i njuejdža.
Proces nastanka filma “Sveta planina” u interpretaciji Hodorovskog se potpuno oslanja na Tarot karte, što vidimo iz same podele likova (“Luda”, “Lopov”, “Obešenjak”, “Alhemičar”, itd.) i autentičnog kolorita karakterističnog za Tarot. Tokom života u Parizu u eri 60-tih godina XX veka, Hodorovski proučava Tarot i postaje jedan od najpoznatijih praktikanata ove drevne veštine.
“Sveta planina” je njegov treći igrani film, nakon ograničenog uspeha psihodeličnog vesterna “El Topo” kojim osvaja prostor ponoćnih projekcija nezavisnih bioskopa širom Amerike.
Nakon jedne od ponoćnih projekcija u Njujorku, Džon Lenon i Džordž Harison, oduševljeni filmom nude Alehandru Hodorovskom milion dolara da snimi novi film što će i rezultirati “Svetom planinom”.
Hodorovski danas ima 91 godinu i upravo je završio treći deo autobiografske filmske trilogije čiji su “Ples stvarnosti” (2013) i “Beskrajna poezija” (2016) prikazani sa velikim uspehom na festivalu u Kanu. Njegovo umetničko delovanja se od 60-tih godina XX veka kreće u okvirima teatra, poezije, muzike, filma i stripa. Tvorac je autentičke veštine isceljivanja pod nazivom “Psihomagika” koju praktikuje i dan danas širom sveta.
Početak projekcije zakazan je za 19.30 časova, a domaćin večeri biće Petar Mitrić.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.