Prazne police i nedostatak lekova naterale su gradsku vlast da odustane od modela javno-privatnog partnerstva i da se opredeli za izdavanje u zakup najveće većine od preko 20 objekata ove ustanove.
Zbog centralizacije i dugih procesa javnih nabavki državne apoteke ne igraju jednaku tržišnu utakmicu sa privatnim. Marže su niske, tržište nestabilno, a dobavljači diktiraju uslove. Kako kažu u gradskoj vlasti, problem nije od juče, pa se dug Apoteke Subotica u jednom momentu popeo na više od 200 miliona dinara, da bi u poslednjih godinu dana bio smanjen na sadašnjih 160 miliona dinara, dok je lager lekova u magacinima na minumumu. U prevodu – police su poluprazne.
“Ovo je bezizlazna situacija. Apoteka Subotica je postala nerentabilna, ne može da poštuje obaveze prema svojim poveriocima, ne može da izmiruje tekuće obaveze. I bili smo sada prinuđeni na jedno hitno rešenje, tako da ćemo o svim detaljima blagovremeno obaveštavati subotičku javnost, neće ostati ništa sakriveno, u pitanju je 79 zaposlenih, i ni jedan zaposleni neće ostati na ulici”, ocenio je za RTV gradonačelnik Subotice Stevan Bakić.
To rešenje podrazumeva da se odustaje od modela javno-privatnog partnerstva koji je pokrenut u februaru, jer je ocenjeno da je taj proces isuviše dug, dok su već na samu najavu toga dobavljači pooštrili uslove pod kojima Apoteci isporučuju lekove. Zbog toga će biti zadržana jedna centralna gradska apoteka, a ostale će biti ponuđene u zakup.
“Privatno-javno partnerstvo sa elementima koncesije – to zahteva malo duži period. A vremena nema, ni za Apoteku, ni za Grad Suboticu ni za njene građane. Ovo mora hitno da se rešava”, poručio je Bakić.
To je podrazumevalo formiranje novog upravnog odbora ustanove koji će po hitnom postupku morati sprovesti javni poziv, odnosno otvoreni konkurs za izdavanje u zakup najvećeg dela apoteka. Do tada je na rukovodstvu grada da sa najvećim poveriocima Apoteke postigne dogovor o namirenju dugovanja, jer će u suprotnom i gradski budžet biti u riziku od blokade jer osnivačka prava nad Apotekom ima lokalna samouprava.
10 Komentara na
“Apoteka Subotica u bezizlaznoj situaciji – gradska vlast primorana da objekte izdaje u zakup”
Niko da pomene da su se predstavnici opozicije u lokalnoj vlasti dr Santrač (DSS) i mr Milojević (PGS) oglasili za govornicom i glasali protiv ovakve odluke SNSa i SVMa.
,,Građani, naročito starija populacija iz prigradskih naselja, su ovakvom odlukom u neravnopravnom položaju u odnosu na građane iz grada. Da li o tome iko razmišlja u gradskoj vlasti?! “- istakla je dr Santrač.
Uvaženi botovi. Da vas potsetim da je Malgai čedo SVM-a i SNS-a. Prethodni i sadašnji gradonačelnik su veselo u skuštini grada davali podršku svim odlukama, pa i onim vezanim za apoteku. Joooj, znam da vam nije lako, jer ne smete uključiti mozak, ali eto da vam olakšam.
Sad je za sve kriv Maglai … svi su krivi samo ne ova loše prefarbana radikalska ološ !
Gradska vlast će sigurno učiniti sve najbolje u interesu Subotičana, u interesu zaposlenih apoteke i u interesu našeg Grada…
Najbitnije je da nema otpuštanja,a novo rešenje će sigurno biti bolje nego da Apoteka Subotica posluje i u buduće sa gubitkom.
Najbitnije je da nema otpuštanja.
“Apoteke Subotice” nisu u bezazlenoj situaciji, njihov sistem organizacije jednostavno nije održiv u ovoj tržišnoj utakmici. Sistem koji je primenio Novi Sad, biće primenjen i u ovom slučaju, ali ono sto je najvažniji jeste da će radnici biti zaštićeni i zbrinuti, za to je data časna reč.
Stari dugovi dolaze na naplatu, nije trenutno rukovodstvo krivo za nesto sto se godinama nagomilavalo.
Dugovi Apoteke Subotica datiraju od ranije, iz vremena kada je gradonacelnik bio Maglai. Ova vlast je samo nasledila dug i mada je uspela da ga smanji, ocito je da Apoteka Subotica pod ovim trzisnim uslovima ne moze da se ravnopravno nosi sa konkurentima na trzistu.
Bitno je da trenutno zaposleni u apotekama ne ostanu bez posla i egzistencije, a to je gradonacelnik Bakic obecao da nece dozvoliti.
Nije Grad primoran, trenutna vlast pegla sve lose poteze Maglaia i pokusava da spasi Apoteke Subotica.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.