Evropski revizorski sud razmatra politiku readmisije migranata u zemlju porekla ili treću zemlju

Evropski revizorski sud razmatra politiku readmisije migranata u zemlju porekla ili treću zemlju

Foto: Magločistač (arhiva)

Objavio: Magločistač

29.07.2020

Kategorija: U fokusu

Manje od 40% migranata nerešenog statusa, kojima je naloženo da napuste EU, odlazi u svoju zemlju ili treću zemlju, posebno zbog teške saradnje sa tim državama, ocenio je Evropski revizorski sud (ECA).

Ovaj sud je najavio da razmatra efikasnost mera koje je od 2015. usvojila Evropska komisija za olakšavanje “readmisije” i “vraćanja” migranata.

“Pitanje najboljeg načina upravljanja migracijama se postavlja kao hitno po EU i njene države članice”, ističe u saopštenju Leo Brinkat (Brincat), član suda zadužen za tu reviziju koja će biti objavljena na leto 2021, preneo je AFP.

Evropska komisija bi trebalo da u septembru predstavi dugo očekivani predlog za reformu politike azila i migracija.

“Spoljna dimenzija migracione politike biće izuzetno važan aspekt tog novog pakta”, istakao je 28. jula portparol Evropske komisije Adalbert Janc.

Oko 500.000 stranaca u proseku svake godine od 2008. dobije nalog da napuste Evropsku uniju jer su ušli ili boravili nelegalno, navodi sud.

Oko 38% se vraća u zemlju porekla ili u poslednju zemlju tranzita pre ulaska u EU. Ovaj prosek je ispod 30% za povratak u zemlje izvan evropskog kontinenta.

Reč je o dobrovoljnom i prinudnom povratku, dodaje sud.

Evropska komisija je 2015. pokrenula akcioni plan, potom ga obnovila 2017. godine, a plan sadrži preporuke za efikasnost ovih povrataka.

EU je takođe zaključila 18 pravno obavezujućih sporazuma sa trećim zemljama, ali i više neformalnih aranžmana, a počela je i pregovore sa nekoliko država.

Prema sporazumu iz 2000. godine sa zemljama Afrike, Kariba i Pacifika, one su obavezne da prime svoje državljane koji imaju neregulisani status u EU.

Revizorski sud smatra da “trenutno ne postoji jasan pregled” evropskih finansija za saradnju sa trećim zemljama na tim readmisijama. Sud, međutim, navodi da je identifikovao oko 60 projekata vezanih za ta pitanja, ukupne vrednosti 641 milion evra.

Revizori će se posebno fokusirati na 20 projekata sa 10 zemalja čiji su državljani najbrojniji među neregularnim migrantima koji su ostali u EU (isključujući Siriju), a to su Avganistan, Maroko, Pakistan, Irak, Alžir, Nigerija, Tunis, Indija, Bangladeš, Gvineja.

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite odgovor *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.