JP “Palić – Ludaš”: Poslednje uništavanja izletišta Majdan urađeno je “temeljno, studiozno” (FOTO)

JP “Palić – Ludaš”: Poslednje uništavanja izletišta Majdan urađeno je “temeljno, studiozno” (FOTO)

Izvor: JP "Palić - Ludaš"

Objavio: Magločistač

21.07.2020

Kategorija: Subotica

Javno preduzeće “Palić – Ludaš” oglasilo se danas povodom vandalskog uništavanja izletišta Majdan, koje je ovoga puta urađeno “studiozno”, i ujedno upozorilo da nema kapaciteta ni u ljudstvu, ni u sredstvima da se izbori sa takvim nasrtajima na prirodu.

Iz ovog preduzeća podsećaju da ideja o uređenju Majdana datira odavno, da bi se tek u drugoj polovini 2018. konačno stekli uslovi i započelo sa uređivanjem ovog izletišta u okviru Predela izuzetnih odlika „Subotička peščara“, zaštićenog područja čiji je upravljač “Palić – Ludaš”. Sredstva za te namene obezbedila je Gradska uprava Grada Subotice, a radovi su bili završeni aprila 2019.

Međutim, već istog meseca evidentirane su ogromne količine smeća oko novopostavljenih kanti i stolova, da bi 6. maja igralište većim delom bilo demolirano, a drvena ograda izlomljena, napominju iz “Palić – Ludaša”.

“Preduzeće je obnovilo drveno igralište i ogradu i nastavilo dva puta tokom nedelje da sakuplja velike količine smeća (nekad i do 20 džakova za smeće) koje izletnici ostave za sobom. Pri svakom obilasku terena identifikovano je da su neke kante za otpatke oštećene, neke uništene, a neke i zapaljene. Međutim, poslednje uništavanje odmorišta Majdan je temeljno, studiozno urađeno. Pored uništavanja penjalica, demolirani su i zapaljeni stolovi, uništene i zapaljene preostale kante za smeće, a ono što najviše plaši i brine je uništavanje živih stabala borova – drveća koje pravi hladovinu na ovom odmorištu”, navodi se u saopštenju za javnost, i dodaje da “Palić – Ludaš” nema kapacitet ni u ljudstvu, a ni u sredstvima da svakoga dana uklanja velike količine odloženog smeća i da neprekidno popravlja i rekonstruiše demolirano igralište, tim pre što nije samo Majdan izložen delovanju vandala.

“Zaštićena područja i staništa strogo zaštićenih i zaštićenih vrsta u okolini Subotice, zbog svoje mozaičnosti, prisustva vlažnih, stepskih, peščarskih i slatinskih elemenata, osim što su zaštićena na nacionalnom i lokalnom nivou, predstavljaju i područja od međunarodnog značaja za očuvanje biološke raznovrsnosti,  deo su ekoloških mreža i imaju ulogu ekoloških koridora. Javno preduzeće ‘Palić – Ludaš’ je upravljač na pet zaštićenih područja u regionu Subotice. To je površina koja obuhvata preko 5.000 hektara, a sa zaštitnom zonom preko 8.000 hektara. Tri zaštićena područja je proglasila Republika Srbija – Specijalni rezervat prirode ‘Ludaško jezero’, Specijalni rezervat prirode ‘Selevenjske pustare’ i Predeo izuzetnih odlika ‘Subotička peščara’, dok su dva proglašena odlukom Grada Subotice – Park prirode ‘Palić’ i Spomenik prirode ‘Stabla hrasta lužnjaka na Paliću’. Pored obeležavanja granica zaštićenog područja, što je zakonska obaveza, upravljač se trudi da svake godine postavi nove informativne table, da uredi odmorišta i da kroz saradnju sa gradom, ministarstvima, drugim korisnicima prostora i nevladinim organizacijama – ljubiteljima prirode, doprinese uređenju prostora i novih sadržaja za izletnike. Na taj način, godinama radimo na promovisanju zaštite prirode i trudimo se da zaštićena područja, pored svih prirodnih vrednosti koje poseduju,  postanu prijatna mesta gde će se, uz odmor, obavljati i edukacija o značaju zaštite prirode. Na žalost, praksa je pokazala da se svi navedeni elementi svakodnevno uništavaju iz nama nepoznatog razloga”, navodi se na kraju.

(Magločistač)

 

[clear]

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.