Više od šest meseci posle roka, završena je izgradnja Postrojenja za preradu vode na Vodozahvatu II u Subotici. Prema najavama zvaničnika Javnog komunalnog preduzeća Vodovod i kanalizacija, voda sa novog postrojenja do krajnjih potrošača stići će tek za šest meseci do godinu dana.
Direktor ovog preduzeća Đerđ Šugar u obraćanju novinarima podsetio je da je izgradnja započela u jesen 2017. godine, sa rokom završetka od dve godine. Radove je izveo konzorcijum SADE iz Beograda, Veolia Waters iz Francuske i Graditelj iz Novog Sada.
Izgrađeni su filter stanica za tretman sirove vode kapaciteta 80 litara u sekundi, rezervoar za balansiranje potrošnje vode kapaciteta 2.500 kubnih metara, crpna stanica visokog pritiska i objekti za tretman mulja.
Po njegovim rečima, u tehnologiji prerade vode neće se primenjivati tehnologija gasnog hlora, dok je projektovana vrednost arsena za tri mikrograma po litru manja od maksimalne zakonski dozvoljene. Investicija je vredna 5,5 miliona evra.
“Očekuje nas još probni rad postrojenja i potvrda svih projektnih performansi od kojih je najznačajnija dozvola za početak rada koju izdaje Ministarstvo zdravlja, na osnovu analiza Zavoda za javno zdravlje koje potvrđuju kvalitet vode u ovom objektu, na njegovom izlazu i u distributivnoj mreži na Radanovcu i Paliću” kazao je Šugar.
Njegov saradnik iz sektora za investicije ovog preduzeća Čaba Šanta kazao je da se to može očekivati za šest meseci, do godinu dana.
Zamenica gradonačelnika Timea Horvat podsetila je da je investicija realizovana putem zajma koji je grad uzeo od Evropske banke za obnovu i razvoj.
“Ovaj projekat je sasvim u skladu sa Master planom razvijanja Palića i osim što obezbeđuje pijaću vodu stanovnicima Palića i Radanovca, doprinosi i kvalitetnoj pijaćoj vodi za stanovnike ovih mesnih zajednica zato što pomoću ovih projekata nema više arsena u vodi”, kazala je ona.
(Magločistač)
[clear]
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.