Potpisan Sporazum o uspostavljanju Platforme za evidenciju slučajeva pritisaka na novinare

Potpisan Sporazum o uspostavljanju Platforme za evidenciju slučajeva pritisaka na novinare

Objavio: Magločistač

22.05.2020

Kategorija: U fokusu

Zaštitnik građana Zoran Pašalić danas je sa predstavnicima medijskih udruženja, asocijacija i sindikata potpisao Sporazum o uspostavljanju “Platforme za evidenciju slučajeva ugrožavanja bezbednosti i pritisaka na novinare i ostale medijske aktere”.

Pašalić je kazao novinarima u prostorijama zaštitnika građana da su taj Sporazum potpisali sedam asocijacija i udruženja novinara i sva tri novinarska sindikata.

“Ovo je jedan od najznačajnijih datuma u kratkoj istoriji institucije zaštitnika građana, svakako najvažniji Sporazum”, ocenio je Pašalić.

Ombudsman je naveo da će tim Sporazumom krenuti zaštita prava novinara, navodeći da ne misli samo na bezbednost već na “sva prava koje novinari imaju”.

Jedan od potpisnika tog Sporazuma i predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije Željko Bodrožić ocenio je platformu kao dobru jer je “okupila sva relevantna udruženja i asocijacije i time smo svi na jednom mestu”.

“Drago nam je da iza ovoga stoji institucija zaštitnika građana. To nam daje nadu da će platforma zaživeti i da će doprineti većoj bezbednosti novinara”, naveo je on.

On je dodao da se nada da će uz pomoć ombudsmana doprineti da se svi medijski radnici osećaju bezbedno i da slobodno rade svoj posao.

Predsednik Udruženja novinara Srbije Vladimir Radomirović pozvao je sve novinare da udruženjima i sindikatima prijavljuju sve vrste povrede radnih parava.

“Očekujemo da ova platforma potpuno zaživi i da osim fizičkih pretnji i napada na novinare beleži i pritiske”, kazao je Radomirović.

 

 

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.