Poslanici Evropskog parlamenta zatražili su od Evropske komisije da pokrene postupak protiv Budimpešte zbog kršenja pravila EU i obustavi finansiranje te zemlje iz EU fondova u skladu sa procenom o vladavini prava u Mađarskoj.
“Zaustavite Orbana”, poruka je većine poslanika Evropskog parlamenta. Na burnoj raspravi posvećenoj merama koje je Mađarska uvela u okviru borbe protiv pandemije korona virusa, ocenjeno je da je Viktor Orban urušio demokratske vrednosti i krši vladavinu prava time što je sebi i stranci koju vodi omogućio neograničenu vlast bez roka trajanja i ograničio slobodu govora.
Poslanici mađarskog Fidesa, koji su u Evropskom parlamentu deo grupacije Evropskih narodnjaka (EPP) smatraju da je pokretanje rasprave besmisleno, optužujući političke protivnike da su iskonstruisali aferu.
Svega nekolicina poslanika stala je u odbranu Fidesa, navodeći da Mađarska nije jedina koja je donela slične mere. Međutim, većina je kritikovala Budimpeštu, a čak su i pojedini poslanici iz redova EPP-a stali na crtu mađarskim vlastima.
“Vidimo da liberali i levica jedva čekaju da napadnu Mađarsku i to čine svakog meseca. Žele da vode prazne ideološke rasprave, umesto da govore o onome što je bitno za građane zemalja članica”, rekao je Andor Deli iz Fidesa u EP.
“Šta veće čeka, šta Komisija čeka. Trebalo bi uraditi nešto i to rešavati. Ovde smo da čuvamo osnovna prava i demokratiju. Ne možemo dospustiti da se ovo nastavi. Tišina znači saučesništvo”, poručio je Garsija Perez Irače, iz S&D.
“Istorija nas uči da svako vanredno stanje bez utvrđenog roka krši delovanje institucija i vodi do autoritarnog režima. Zato Komsija mora hitno da reaguje i uvede sankcije Mađarskoj vladi, dok se ne uskladi sa evropskim pravom”, rekla je evroparlamentarka Marija Spiraki.
Poslanici su zatražili od Evropske komisije da dovrši proveru mera koje su uvedene u Mađarskoj i pokrene postupke zbog povrede prava. Posebno su zatražili prekid isplata toj zemlji iz Evropskih fondova, ako ne bude poštovala vladavinu prava, ali i pokretanje postupaka po članu 7. koji je Parlament već inicirao.
U Evopskoj komisiji priznaju da problem postoji.
“Postoji posebna zabrinutost za slučaj Mađarske. Uvedene mere su šire i sveobuhvatnije nego u drugim zemljama članica, u kontekstu velikih ovlašćenja, koja su bez vremenskog ograničenja. Kriminalizacija širenja lažnih informacija u vezi sa krizom nije jasno definisana, a postoje vrlo stroge kazne. To izaziva moguću zabrinutost u smislu pravne sigurnosti, a može uticati i na slobodu izražavanja. Zabrinutost postoji i u vezi sa poznatim konktekstom u Mađarskoj u vezi sa vladavinom prava i poštovanjem osnovnih vrednosti. Evropska komisija pažljivo prati korišćenje kriznih ovlašćenja u Mađarskoj”, rekla je Vera Jurova, potpredsednica Evropske Komisije.
Predsednik Evropskog parlamenta David Sasoli pismom je pozvao Viktora Orbana da učestvuje u raspravi, ali je ovaj to odbio. Umesto toga, predložio je da se Parlamentu obrati mađarski ministar pravde, ali poslanici to nisu prihvatili.
Izvor: N1
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.