“Ni sada kada privodimo kraju borbu protiv planetarne pandemije korona virusa ne smemo zaboraviti 9. maj 1945. godine, Dan pobede nad fašizmom. I sada i od 1941. do 1945. u toj borbi učestvujemo svi zajedno”, poručuje Mikloš Olajoš Nađ, sekretar Društva za istinu o NOB-u i Jugoslaviji.
Subotica je u borbi protiv fašizma i u koncentracionim logorima izgubila 7.104 života, podsećaju iz ovog udruženja, a u toj borbi učestvovali su građani svih nacionalnosti.
“O tome govore i podaci o uhapšenima po šest zatvora već 1941. godine, kao i o ubijenima do kraja rata. Naš grad je doživeo i genocid i holokaust i zbog svega toga je izuzetno važno da vaspitamo i ukažemo omladini Subotice da je u osnove i biće Subotice ugrađen antifašizam. Ima dosta falsifikovanja istorije o NOB-u, neki bi hteli da se taj period zaboravi, ne tumače da se Subotičani nisu suprotstavljali Hortijevom, Salašijevom i nemačkom fašizmu, što sve nije istina”, navodi se u saopštenju za javnost, i dodaje:
“Zbog žrtava iz NOB-a i zbog naše dece uvek se moramo boriti protiv novih oblika fašizma, a naročito protiv svih vrsta šovinizama koji su se pojavili 90-ih godina i do dana današnjeg rovare protiv našeg života zajedno. Subotica i Subotičani mogu biti ponosni na svoj antifašizam”.
Zbog posledica izazvanih pandemijom korona virusa ove godine neće biti komemoracije, navode iz Društva za istinu o NOB-u i Jugoslaviji, ali zato pozivaju da u subotu, 9. maja, svako izgovori: “Smrt fašizmu – Sloboda narodu!”
[clear]
Jedan Komentar na
“OLAJOŠ NAĐ: SUBOTICA JE U BORBI PROTIV FAŠIZMA IZGUBILA 7.104 LJUDSKA ŽIVOTA”
SFSN!
Kratko i jasno & nadasve glasno!
Fašisti. daleko vam lepa kuća, osim ako ne želite da vam dva metra pod zemljom bude kuća… pre vremena, mislim: No to se da rešiti kako se i pre 75 godinica rešavalo, jel tako? Takoe!
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.