SEDAM NAGRADA ZA NAJBOLJE STVARAOCE NA MEĐUNARODNOM FESTIVALU POZORIŠTA ZA DECU

SEDAM NAGRADA ZA NAJBOLJE STVARAOCE NA MEĐUNARODNOM FESTIVALU POZORIŠTA ZA DECU

Olga Zaets

Objavio: Magločistač

20.09.2019

Kategorija: Subotica

Međunarodni festival pozorišta za decu, čije se 26. izdanje održava od 22. do 27. septembra, u organizaciji Otvorenog univerziteta Subotica, ove godine dodeliće nekoliko nagrada učesnima gostujućih predstava – za najbolju predstavu u celini, režiju, scenografiju, originalnu muziku, najbolje estetsko i tehnološko rešenje lutaka, glumačko majstorstvo (pet ravnopravnih nagrada) i nagradu za originalnost i fantaziju (opciono). Festival je već proglasio dobitnike Nagrade za životno delo “Mali princ” – glumicu Branku Veselinović i pisca Ranka Risojevića.

Senka Petrović

Međunarodni festival pozorišta za decu u Subotici jedan je od najznačajnijih festivala u regionu koji više od četvrt veka okuplja stvaraoce koji su svoj rad posvetili najmlađima. Sa fokusom na lutkarstvu ali i sa prostorom za druge umetničke forme, Festival kontinuirano doprinosi promociji i razvoju pozorišta u Srbiji. Festival obuhvata zvaničnu selekciju (takmičarski program) u okviru koje će se ove godine naći četrnaest predstava za decu iz celog sveta, po izboru selektora, i druge prateće sadržaje. Najmlađa pozorišna publika moći će da uživa u kreativnim, raznovrsnim i maštovitim umetničkim predstavama koje u Srbiju dolaze iz Kine, Rusije, Koreje, Poljske, Italije, Nemačke, Mađarske i mnogih drugih zemalja.

Članovi žirija za dodelu nagrada biće Ranko Risojević, Senka Petrović, i  Olga Zaets iz Rusije,

Olga Zaets je rođena 1981. u mestu Tjumenj, u Zapadnom Sibiru. Istraživala je kako pozorište može da pospeši preobražaj imigrantskog identiteta u identitet građanina i harmonizuje savremeno društvo različitosti. Stažirala je u UNHCR-u, Visokom komesarijatu Ujedinjenih nacija za izbeglice, u Moskvi pri Evropskom komitetu regiona u Briselu.    Trenutno radi kao koordinator međunarodnih projekata u Akademskom omladinskom teatru u Rostovu na Donu, i kao ko-programer Minifesta – Međunarodnog pozorišnog festivala za decu i omladinu.

Ranko Risojević

Senka Petrović (1981.) je diplomirala klasu intermedijalne glume i režije kod prof. Bore Draškovića na Akademiji umetnosti Novi Sad. Završila je poslediplomske studije teatrologije na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu. Od 2006.  je član Lutkarske scene Narodnog pozorišta „Toša Jovanović“ iz Zrenjanina, gde i danas radi kao glumica i reditelj. Dobitnica nekoliko nagrada za glumu i animaciju. Od novembra 2018. godine radi kao projektni menadžer Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu.

Ranko Risojević (1943) je pesnik, prozaista, dramski pisac, esejista, istoričar matematike, prevodilac i kulturni radnik. Objavio je oko pedeset knjiga, od čega 18 pesničkih zbirki,  i 25 proznih knjiga, među kojima 10 romana; izvedeno je desetak njegovih radio igara za decu, a većina je prevedena na više jezika i bila na repertoaru u zemlji i inostranstvu.  Za svoja književna dela i životnu posvećenost književnosti Ranko Risojević dobio je mnoga priznanja, među kojima su Nagrada Branko Ćopić za roman “Bosanski dželat”, Nagrada Laza Kostić za knjigu “Šum”, i mnoge druge. Nosilac je prestižnog francuskog ordena „Vitez reda akademskih palmi“.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.