U Srbiji u ovoj godini stradale su 22 žene
Pokrajinski sekretarijat za privredu, zapošljavanje i ravnopravnost polova uputio je inicijativu za sazivanje hitne zajedničke sednice Odbora za ravnopravnost polova i Odbora za bezbednost Skupštine Vojvodine, povodom tragičnih događaja u kojima je u Srbiji proteklog vikenda usmrćeno sedam žena u porodičnom nasilju.
U saopštenju tog sekretarijata objašnjava se da je ta institucija predložila da se na zajedničkoj sednici donesu jasni zaključci, kako bi nadležni organi po prijavama za nasilje postupali ozbiljno i u skladu sa zakonom, i time žrtvama pružili adekvatnu i blagovremenu zaštitu, pri čemu bi nasilnici bili kažnjavani adekvatno, u skladu sa zakonom.
U Pokrajinskom sekretarijatu za privredu, zapošljavanje i ravnopravnost polova su istakli da su u Srbiji u ovoj godini stradale 22 žene, što je poražavajući podatak imajući u vidu da je u protekloj godini stradalo njih 25.
U saopštenju se ocenjuje da su porodične tragedije, svirepa ubistva i samoubistva gotovo svakodnevna pojava u ovoj godini. U sekretarijatu su upozorili i da su u roku od 48 sati četvorica muškaraca odlučila da okončaju živote svojih partnerki.
“Čitavo društvo ima moralnu obavezu da reaguje, a ne da zatvara oči pred tuđom nesrećom i nasiljem, koje se u mnogim slučajevima odvija u nedogled, godinama, čak i pred maloletnom decom”, piše u saopštenju.
U njemu se ocenjuje da skorašnji nemili događaji ukazuju da je porodičnim i partnerskim nasiljem i neadekvatnim postupanjem nadležnih institucija ugrožena bezbednost žena u Vojvodini i Srbiji.
U Pokrajinskom sekretarijatu za privredu, zapošljavanje i ravnopravnost polova su poručili i da postoje indicije da je navedenim ubistvima prethodilo nasilje u porodici i partnerskim odnosima, koje je u više od polovine slučajeva prijavljivano policiji i centrima za socijalni rad.
Izvor: Autonomija
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.