U oktobru 2013. Edita Barlai je zabranila učenicima i nastavnicima učešće u međunarodnom IPA projektu „Whosemusic”, čiji su nosioci bili Urduženje „Garden Quartet” iz Subotice i fondacija Srednje Muzičke škole „Ištvan Vantuš”
Humanitarni koncert 19. aprila u organizaciji udruženja „Electe” nije bio prvi i jedini slučaj da je direktorka Muzičke škole Edita Barlai sprečila decu i nastavnike da učestvuju u projektima, čiji je cilj da se oni stručno i umetnički razvijaju.
U oktobru 2013. Edita Barlai je zabranila učenicima i nastavnicima učešće u međunarodnom IPA projektu „Whosemusic”, čiji su nosioci bili Udruženje „Garden Quartet” iz Subotice i fondacija Srednje Muzičke škole „Ištvan Vantuš” koja radi u sklopu Univerziteta u Segedinu. Implementacija projekta, uz aktivno učešće učenika i nastavnika subotičke Muzičke škole počela je još kada je školom upravljao prethodni direktor Ištvan Antal. Zahvaljujući podršci Evropske unije, u okviru ovog projekta prekogranične saradnje organizovali smo oko 15 manifestacija na kojima je besplatno učestvovalo više od 500 učenika, kao i njihovi nastavnici. Između ostalog, sa obe strane granice su održani koncerti horske, kamerne, crkvene i tradicionalne narodne muzike, muzičko-pedagoške konferencije, kao i dva muzička kampa u Čongradu, u Mađarskoj. Sa decom su radili istaknuti profesori sa Univerziteta muzičkih umetnosti „Franc List” iz Budimpešte, kao i profesori sa Fakulteta muzičkih umetnosti Univerziteta u Segedinu. Za implementaciju ovog projekta „Garden Quartet” je imao podršku i Konzulata Mađarske u Subotici. Na završnoj konferenciji konzulica dr Aniko Toth je rekla da je reč o jednom u nizu mnogih projekata, čiji je cilj da poboljša život građana EU i njihovih suseda. Edita Barlai je pismeno zabranila učešće u ovom projektu. Naređenje koje se odnosilo i na učenike i na nastavnike je bilo okačeno na oglasnoj tabli u zbornici Muzičke škole. Inače, zahvaljujući ovoj zabrani, učenicima i nastavnicima muzičkih škola iz Sombora, Zrenjanina i Novog Sada se otvorila mogućnost da učestvuju u projektu.
Sedište Garden Quarteta je bilo registrovano na adresi Muzičke škole. Po našem mišljenju, ali i po mišljenju publike, i ljudi koji vole i razumeju klasičnu muziku, kao i većine naših kolega, bila je sasvim prirodna stvar da sedište kvarteta bude u Muzičkoj školi, posebno zbog toga što su troje članova i u radnom odnosu u školi. Edita Barlai je raskinula ugovor o zakupu i sa tim je faktički izbacila „Garden Quartet“ iz Muzičke škole. Članovi kvarteta nisu ni na koji način ugrozili rad škole, a direktorka u dopisu nije obrazložila šta je razlog ovakve odluke.
S obzirom na to da je naš glavni cilj u vezi sa spomenutim projektom bio da se deca razvijaju, a inače su nam opšti ciljevi popularizacija klasične muzike, kulture i tradicije grada Subotice i naše Muzičke škole, nismo želeli da naš konflikt sa direktorkom Barlai iznosimo pred javnost kako bismo projekat uspešno finalizirali. Imajući u vidu da su u izjavama za medije iz „Electe“ u više navrata pominjali i „Garden Quartet“ sa kojim je Edita Barlai takođe dolazila u sukob, smatramo važnim da o stvarima koje su se na žalost desile direktno obavestimo javnost.
(Magločistač)
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.