Projekt “Nepodobni građani” biće predstavljen u utorak, 12. maja, u prostorijama Hrvatskog nacionalnog vijeća u Subotici, u ulici Preradovićeva br. 13. Program počinje u 18 časova.
U projektu će biti reči o proterivanju građana hrvatske nacionalnosti iz Vojvodine tokom devedesetih godina XX. veka.
Vojvođanski građanski centar i Hrvatsko nacionalno veće predstaviće rezultate projekta tokom kojeg će biti predstavljena istorija pod simboličnim nazivom “Nepodobni građani”.
Na predstavljanju će govoriti direktor Vojvođanskog građanskog centra Željko Stanetić, koordinator projekta i direktor Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata Tomislav Žigmanov, istražiteljka na projektu Nepodobni građani Jelena Dukarić i stručna saradnica i svedokinja Ivana Andrić Penava.
Dvadeset godina nakon spomenutih događanja, stanovnici Vojvodine gotovo da ne znaju za njih i oni blede iz kolektivnog sećanja. Putem programa i web platforme neispricaneprice.com, organizatori žele ovu priču sačuvati od zaborava. U tome će im, kako kažu, pomoći prvenstveno prikupljene izjave onih koji su proterani i članova njihovih porodica, svedoka samih događaja, aktivista i aktivistkinja civilnog društva u Srbiji i Hrvatskoj, a zatim i sudska i arhivska medijska građa iz toga vremena koje se moglo prikupiti.
Zbog neponavljanja, uspostavljanja i očuvanja kulture sećanja, ova platforma će predstavljati objedinjeno mesto pamćenja i sećanja na ljude i događaje iz vremena “nepodobnih građana”, tvrde organizatori.
***
PREDSTAVLJANJE PROJEKTA “NEPODOBNI GRAĐANI”
Projekt “Nepodobni građani” koji govori o protjerivanju građana hrvatske nacionalnosti iz Vojvodine tijekom devedesetih godina XX. stoljeća, bit će predstavljen u utorak, 12. svibnja, u prostorijama Hrvatskog nacionalnog vijeća u Subotici (Preradovićeva br. 13). Predstavljanje počinje u 18 sati.
Rezultate projekta prikupljanja usmenih povijesti pod simboličnim nazivom “Nepodobni građani”, predstavit će Vojvođanski građanski centar i Hrvatsko nacionalno vijeće.
Na predstavljanju će govoriti Željko Stanetić, direktor Vojvođanskog građanskog centra i koordinator projekta, Tomislav Žigmanov, ravnatelj Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata, Jelena Dukarić, istraživačica na projektu Nepodobni građani, te Ivana Andrić Penava, stručna suradnica i svjedokinja.
Dvadeset godina nakon spomenutih događanja, stanovnici Vojvodine gotovo da ne znaju za njih i oni blijede iz kolektivnog sjećanja. Putem programa i web platforme neispricaneprice.com, organizatori žele ovu priču sačuvati od zaborava. U tome će im, kako kažu, pomoći prvenstveno prikupljene izjave onih koji su protjerani i članova njihovih obitelji, svjedoka samih događaja, aktivista i aktivistica civilnog društva u Srbiji i Hrvatskoj, a zatim i sudska i arhivska medijska građa iz toga vremena do koje se moglo doći.
Zarad neponavljanja, uspostavljanja i očuvanja kulture sjećanja, ova platforma će predstavljati objedinjeno mjesto pamćenja i sjećanja na ljude i događaje iz vremena “nepodobnih građana”, tvrde organizatori.
(Magločistač)
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.