OBELEŽENA GODIŠNJICA DEPORTACIJE SUBOTIČKIH JEVREJA

OBELEŽENA GODIŠNJICA DEPORTACIJE SUBOTIČKIH JEVREJA

Foto: screen shot

Objavio: Magločistač

16.06.2017

Kategorija: Subotica

Predsednik Jevrejske opštine Subotice Robert Sabadoš zatražio je danas da prostor nekadašnjeg logora Staro sajmište u Beogradu bude pretvoren u Muzej holokausta u Srbiji.

 

On je na obeležavanju dana kada je pre 73 godine 4.000 subotičkih Jevreja deportovano u nacističke logore smrti, iz kojih se većina nije vratila, izjavio kako prostor Starog sajmišta nije dostojno obeležen.

 

“Mi na tom prostoru želimo da postavimo muzej koji će da govori o celokupnoj istoriji jevrejstva u Srbiji, podrazumevajući tu i Suboticu i Niš i druge krajeve Srbije. Želeli bismo da na tom prostoru imamo autonomiju i samostalnost pošto je Holokaust nešto izuzetno što je bilo u ljudskoj istoriji. Holokaust mora posebno da se obeležava i to bi smo želeli da radimo u okviru buduće ustanove Staro sajmište” – rekao je Sabadoš.

 

Govoreći o godišnjici deportacije, on je rekao da je 16. jun tužan dan kako za jevrejsku zajednicu, tako i za celu Suboticu s obzirom da su Jevreji imali značajnu ulogu u životu grada, a njihov gubitak ostavio je traga kako na ovu zajdnicu, tako i na grad.

 

“Ono što je za nas na neki način važno, to je da se podsećamo i da sledeće generacije znaju šta se desilo i da se ne ponavljaju te greške zbog toga što je vrlo jednostavno upreti prstom u bilo koga, zbog bilo kakve karakteristike koje ima i da doživi istu ili sličnu sudbinu” – rekao je Sabadoš.

 

Godišnjica deportacije je obeležena polaganjem venaca na obeležje nekadašnjeg geta, u prisustvu predstavnika jevrejskih i drugih verskih i društvenih organizacija, kao i lokalne samouprave.

 

(Magločistač)

 

 

 

[clear]

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.