CIVILNO DRUŠTVO TRAŽI SVEOBUHVATNU RASPRAVU O PROMENI USTAVA

CIVILNO DRUŠTVO TRAŽI SVEOBUHVATNU RASPRAVU O PROMENI USTAVA

Izvor: civilnodrustvo.gov.rs

Objavio: Magločistač

09.06.2017

Kategorija: U fokusu

Oko 30 organizacija civilnog društva i udruženja saopštilo je danas da očekuje da Vlada Srbije, a pre svega Skupština, formira širu radnu grupu u koju će se uključiti predstavnici svih ključnih aktera, nevladinih udruženja, stručnih organizacija, političkih stranaka koja će pripremiti javnu raspravu za promenu Ustava.

“Poučeni lošim iskustvom sa usvajanjem najvišeg pravnog akta u državi 2006. godine kad je izostala i stručna i politička i javna rasprava, organizacije civilnog društva zahtevaju da se izbegne dosadašnja praksa netransparentne izmene Ustava i da se sve faze pripreme izmena i usvajanja izmena Ustava sprovode uz puni politički, stručni i javni dijalog, koji će uključiti sve ključne institucije i organizacije, uz informisanje i participaciju građana u tom procesu”, navedeno je u saopštenju.

Dodaje se da organizacije civilnog društva u Srbiji s velikim interesovanjem i oprezom prate pripreme za promene Ustava i da se u nevladino sektoru poslednjih meseci odvijaju skupovi posvećeni tom pitanju.

Nevladine organizacije su pozdravile poziv Ministarstva pravde u saradnji sa Kancelarijom za saradnju sa civilnim društvom.

Tim pozivom dat je rok do 30. juna do kad organizacije civilnog društva mogu poslati svoje predloge i sugestije, a u kontekstu nacrta teksta “Pravne analize ustavnog okvira o pravosuđu u Republici Srbije” objavljenog na internet prezentaciji Ministarstva pravde i koji sadrži moguća rešenja za izmenu Ustava.

Akcionim planom za poglavlje 23 utvrđena je dinamika priprema za promenu Ustava koja se odnosi na pravosuđe.

“Ovaj poziv Ministarstva pravde ne sme da bude jedini okvir za dijalog niti sme da stvori utisak široke javne debate, jer sam poziv i prikupljanje primedbi i sugestija javnu raspravu ne može da zameni”, navedeno je u saopštenju.

Među potpisnicima saopštenja su Komitet pravnika za ljudska prava, Evropski pokret u Srbiji, Cesid, Žene u crnom, Viktimološko društvo Srbije i NUNS.

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.