Inspektori rada “zaposlili” su tokom prošle godine više od 18.000 radnika u Srbiji. Toliko ih je otkriveno tokom kontrola usmerenih na suzbijanje rada na crno. Kako te cifre da budu još i veće, odnosno kako da se rad na crno kao jedan od oblika sive ekonomije smanji, tema je skupa koji je na Paliću okupio inspektore iz cele zemlje.
U godini borbe protiv sive ekonomije, inspektori rada su oborili rekorde po pitanju broja otkrivenih neprijavljenih zaposlenih.
Od početka godine ih je otkriveno oko 6.500, od čega je više od polovine otkriveno samo tokom marta u planskim akcijama.
“To nije za pohvalu ako gledamo opštu priču. Pohvalno je to što se tiče organizacije rada Inspekcije rada zato što smo uz poboljšanu organizaciju rada i poboljšanu tehničku opremljenost došli do ovih brojki”, smatra pomoćnik direktora Inspektorata za rad Dejan Kovačević.
Rad na crno je samo jedan od aspekata sive ekonomije za koju se procenjuje da čini trećinu svega što se u Srbiji proizvede i kroz usluge razmeni tokom jedne godine. Istraživanja i NALED-a i USAID-a pokazuju da i građani primećuju rezultate u suzbijanju sive ekonomije, dok trećina preduzeća priznaje da njihovi konkurenti na neki način radi u sivoj ekonomiji. Glavni razlog – visoki nameti.
“Kada to sve relaksiramo, kada smanjimo parafiskalne namete, kada budemo konkurentni sa okruženjem – na taj način samo možemo da privučemo nove investicije, ali i da deo iz neformalne, odnosno iz sive zone prevedemo u formalnu, odnosno u legalni sektor”, smatra Slobodan Krstović iz NALED-a.
Tokom prošle godine ovi ljudi otkrili su oko 18.500 neprijavljenih radnika. Po slovu zakona poslodavci su sa svima njima nakon otkrivanja morali zasnovati radne odnose. Ove godine se očekuje otkrivanje oko 20.000 radnika na crno.
Izvor: RTV (Boris Šuman)
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.