Grad Subotica i organizacije civilnog društva potpisale su danas Memorandum o saradnji kojim je formirana Mreža za prevenciju diskriminacije i zaštite prava LGBT osoba.
Memorandum obavezuju lokalne institucije i NVO na međusobnu saradnju i aktivno reagovanje u slučajevima diskriminacije pripadnika LGBT zajednice.
Aktivistkinja za zaštitu ljudskih i LGBT prava i koordinatorka lokalne Mreže u Subotici Jelena Dubovi rekla je da svakodnevna diskriminacija i nasilje nad ovom zajednicom dovodi, između ostalog, i do nevidljivosti LGBT osoba.
“Umrežavanje lokalnih institucija i NVO sektora je bitno u svim sferama javnog života gde postoje osobe koje razumeju probleme LGBT zajednice i mogu da pomognu u teškim trenucima za njih”, kazala je Dubovi.
Prema njenim rečima, neophodno je vreme da se problemi rešavaju postepeno da bi se nivo diskriminacije prema ovoj populaciji smanjio.
“Većina negativnih stavova pojedinaca proizilazi iz nedovoljne informisanosti o problemima sa kojima se ovi ljudi suočavaju, rekla je Dubovi”
Ona je podsetila da je u svetu pre gotovo 40 godina homoseksualnost skinuta sa liste bolesti, dok u Srbiji većina građana još uvek misli da je homoseksualnost bolest.
Predstavnica beogradske organizacija za lezbejska prava Labris Lidija Đorđević rekla je da LGBT osobe i dalje trpe diskriminaciju, nasilje i mržnju i da je neophodna pravovremena prevencija ovih problema u društvu.
“LGBT osobe svakodnevno trpe diskriminaciju, ugrožena im je bezbednost, a građani imaju predrasude prema ovoj populaciji. Zbog toga je neophodna edukacija, prvenstveno, mladih, a u toj edukaciji će učestvovati stručnjaci i predstavnici lokalnih institucija”, kazala je Đorđević.
Memorandum o saradnji potpisali su Gradska uprava grada Subotice, Više i Osnovno javno tužilaštvo u ovom gradu, filijala Nacionalne službe za zapošljavanje, Policijska uprava Subotice, Zaštitnik građana grada Subotice, Centar za socijalni rad, Kancelarija za mlade, Dom zdravlja Subotica, Zavod za javno zdravlje, OŠ Sonja Marinković i Politehnička škola iz Subotice i pojedine NVO.
Lokalne mreže su, osim u Subotici, formirane i u Beogradu, NIšu, Pančevu, Novom Sadu, Kragujevcu i Novom Pazaru i deo su projekta “Umreženi za poboljšanje položaja LGBT osoba u Srbiji” čiji je cilj da podstakne lokalne vlasti da efikasnije štite prava LGBT populacije.
Projekat sprovodi Organizacija za lezbejska prava „Labris“ uz finansijsku podršku Američke agencije za međunarodni razvoj.
(Magločistač)
[clear]
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.