Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) i Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) izrazili su zadovoljstvo zbog toga što veliki broj lokalnih samouprava ubrzano raspisuje konkurse za medijske projekte, ali i upozorili da novac građana mora da bude usmeren ka najkvalitetnijim medijskim projektima a nikako za predizbornu, odnosno stranačku propagandu.
Ova novinarska udruženja pozvala su organe upravljanja koji raspisuju medijske konkurse da čitav proces sprovedu striktno se pridržavajući zakonskih i podzakonskih odredbi, a da u komisiju za procenu vrednosti projekata imenuju odista nezavisne i stručne medijske radnike koje su predložila relevantna novinarska i medijska udruženja, “a ne osobe bez integriteta koji će samo sprovoditi prethodno donete odluke, kao što je to nažalost u prethodnom periodu često bio slučaj”.
“Apelujemo na novinarska i medijska udruženja da u komisije kandiduju samo stručne i visokomoralne osobe koje nisu i ne mogu biti u sukobu interesa, a pozivamo i međunarodne organizacije da se aktivnije uključe u praćenje celokupnog procesa”, navodi se u saopštenju NUNS-a i NDNV-a.
NUNS i NDNV uputile su poziv i građanima i civilnim organizacijama da se aktivno uključe u proces kontrole dodele sredstava za medijske projekte i kontrole rada nezavisnih komisija, kako bi se smanjila mogućnost za nove zloupotrebe konkursnog sufinansiranja javnog interesa u sferi javnog informisanja.
“Građani i nevladine organizacija trebalo bi takođe da se aktivnije uključe i u vrednovanje realizovanih projekata, odnosno da li su oni i odista realizovani i da li su bili u javnom interesu. Ohrabrujemo predstavnike civilnih organizacija da prisustvuju radu stručnih komisija, u cilju nadgledanja njihovog rada, i žao nam je što u prethodnom periodu nije bilo više interesovanja za ovaj vid monitoringa. To naravno ne znači da monitori treba da ugrožavaju nezavisan rad komisije”, dodaje se u saopštenju.
Izvor: Autonomija
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.