Direktor Gradske biblioteke Subotica Dragan Rokvić naveo tri glavna cilja u razvoju ove institucije: izgradnju multimedijalnog centra, broj članova od 10.000 i dobijanje statusa institucije od nacionalnog značaja
Izgradnja multimedijalnog centra, brojka od 10.000 članova i status institucije od nacionalnog značaja glavni su ciljevi subotičke Gradske biblioteke u budućnosti, a koje je prilikom današnjeg obeležavanja 126. godišnjice postojanja naveo njen direktor Dragan Rokvić.
U svom izlaganju on je naveo da je, ponajviše zahvaljujući pomoći Mađarskog nacionalnog saveta, završena prva faza renoviranja zgrade, te da se sledeće godine očekuje i završetak savremenog multimedijalnog centra.
Rokvić je takođe rekao kako im je želja da sa sadašnjih oko 7.000 članova uskoro dostignu brojku od 10.000, te da je Gradska biblioteka, kao jedna od 170 u Srbiji, pokrenula inicijativu za dobijanjem statusa institucije od nacionalnog značaja.
Gradska biblioteka, kao najstarija subotička institucija kulture, po rečima njenog direktora, je specifična i po tome što od oko 450.000 naslova kojima raspolaže sadrži najveći broj knjiga na mađarskom u Srbiji, pri čemu i ostale manjinske zajednice imaju značajan broj knjiga na svom maternjem jeziku.
U tom smislu Rokvić je naveo i kako Gradska biblioteka ima veoma dobru regionalnu saradnju s bibliotekama iz Mađarske, Hrvatske i Bosne i Hercegovine, ali i sa onima u Vojvodini i Srbiji.
Što se broja pribavljenih knjiga godišnje tiče, on je rekao da se godišnje kreće između šest i osam hiljada, od čega takođe veliki broj stiže iz Mađarske i Hrvatske. U prilog dobroj saradnji s Mađarskim nacionalnim savetom Rokvić je naveo i da je od dobijanja skenera pre tri godine Gradska biblioteka do sada obradila preko 100.000 jedinica periodike, časopisa ili knjiga.
Kada je reč o broju zaposlenih, on je rekao da u Gradskoj biblioteci trenutno radi 37 ljudi na neodređeno i četvoro na određeno vreme.
Konačno, od kolikog je (gradskog, nacionalnog i regionalnog) značaja Gradska biblioteka, možda najbolje mogu posvedočiti činjenice koje je Rokvić naveo, a to je da su u njoj u proteklom razdoblju boravila imena poput Dezsőa Kosztolányija, Géze Csátha, Ive Andrića, Branka Ćopića, György Konráda… kao i da ova institucija baštini najznačajnije književne manifestacije u Vojvodini, poput “Dana Dezsőa Kosztolányija”, „Književnog kišobrana”, skupova posvećenim Radomiru Konstantinoviću, odnosno kao suorganizator “Dana Balinta Vujkova”.
(Magločistač)
[clear]
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.