Dve trećine dece su nekome ispričala ova iskustva, ali je zabrinjavajuće to što je samo 7% od onih koji su čuli tu informaciju reagovalo u smislu prijavljivanja nadležnim službama dok su svi ostali to zadržali za sebe i na taj način nisu pomogli detetu.
“Seksualno nasilje nad decom danas nije tabu tema, ali je problem u tome što izostaje reakcija onih koji treba da zaštite”, izjavila je direktorica Incest trauma centra Dušica Popadić na javnoj tribini “Zaštita dece u oblasti seksualnog nasilja i bezbednosti dece na internetu” koja je večeras održana na Otvorenom univerzitetu u Subotici.
Prema njenim rečima, Incest trauma centar je prošle godine zajedno s Ministarstvom prosvete uradila prvu nacionalnu studiju koja je pokazala da je u svakom školskom odeljenju na uzrastu od 10 do 18 godina četiri deteta doživelo određeni vid seksualnog nasilja, pri čemu još četvoro dece poznaju svoje drugarice ili drugove koje imaju ovo iskustvo.
“Dve trećine dece su nekome ispričala ova iskustva, ali je zabrinjavajuće to što je samo 7% od onih koji su čuli tu informaciju reagovalo u smislu prijavljivanja nadležnim službama dok su svi ostali to zadržali za sebe i na taj način nisu pomogli detetu”, kaže Dušica Popadić.
Kada je reč o zakonodavstvu, stara priča: rešenja su dobra, ali je problem u njihovom sprovođenju.
“Reč je o ličnim stavovima onih koji treba da sprovode vladavinu prava, a to je najpre nepoverenje u iskaz deteta. Zbog toga je, prema podacima Incest trauma centra u odnosu na prijavljene slučajeve, prosečna kazna jedna godina i dva meseca zatvora. Dakle, kazna ni na jedan način ne prati traumu kod deteta koje je zlostavljanje moglo doživljavati godinama”, kaže Popadićeva.
Prema njenim rečima, najčešći počinioci seksualnog zlostavljanja su osobe muškog pola (iznad 90%), od čega je bar polovina reč o “figuri oca”.
Igor Jurić, otac Tijane Jurić, rekao je kako je izuzetno zadovoljan načinom na koji je policija reagovala nakon ubistva njegove kćerke:
“Što se ‘Tijaninog zakona’ tiče, mislim da je opravdao izglasavanje, odnosno da je vredelo podnositi ovu inicijativu.”
Jurić je rekao da će se Fondacija i dalje fokusirati na sigurnost dece, te da je taj rad nezamisliv bez saradnje s nadležnim državnim telima. Kada je reč o konkretnim aktivnostima koje planiraju ubuduće, on je rekao da će do kraja oktobra Vladi Srbije podneti inicijativu za promenu zakonske procedure kada je u pitanju visina kazne za najteže zločine nad decom:
“Tražićemo da ti zločinci imaju adekvatno izdržavanje kazne; oni moraju da budu društveno korisni i moraju da neko dete izdržavaju, a ne da mi neko lečenje plaćamo sms porukama. Mi želimo da regsitar pedofila u Srbiji bude javan. Ja želim da znam ko mi stanuje u komšiluku, želim da znam ako je neko pravosnažno osuđen za zločin nad detetom i na tu osobu mogu da upozorim svoje dete. I, već je u proceduri sajt za nestala lica, koji će verovatno biti podržan i od australijske ambasade.”
Nela Jovanovski iz odeljenja kriminalističke policije u Subotici rekla je da se sve više dece nalazi na internetu dok istovremeno njihovi roditelji smatraju da su ona bezbedna.
“Sve je veći jaz među generacijama tako da roditelji koji danas odgajaju svoju decu nisu toliko uključeni u internet problematiku. Internet je jedan veoma moćan alat, koji može da se upotrebi i jako dobro, ali može i da se zloupotrebi, u zavisnosti od korisnika”, rekla je Nela Jovanovski.
Iz tih razloga, kaže ona, Policijska uprava u Subotici organizovala je predavanje za roditelje, ali i za učenike i nastavnike u školama o tome s kojim se problemima mogu susresti i kako na njih reagovati. U svemu tome, kaže ona, najvažnija karika je roditelj koji ne samo treba da bude informisan nego i upoznat sa načinima na koji može zaštititi svoje dete. Ona je rekla da policija za te namene ima i svoj sajt kliknibezbedno.rs na kom se mogu dobiti detaljna uputstva vezana za ovu, ali i za ostale vrste problematike na internetu.
Dejana Baltes je u ime organizatora rekla kako je sigurnost dece i mladih jedna od devet oblasti kojom se bavi subotička Kancelarija za mlade:
“Ono što nas je dodatno motivisalo da osmislimo ovaj vid tribine jesu sve češći napadi na decu i mlade u poslednje vreme. Zbog toga smo se odlučili za ovu tribinu čiji je cilj da se roditelji i staratelji upoznaju s ovom problematikom, a to je bezbednost dece i mladih, što na internetu, što kada je reč o prevenciji.”
(Magločistač)
[clear]
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.