SVETSKI MEMORIJSKI FOND POKRENUO ONLAJN IZLOŽBU O SINAGOGI

SVETSKI MEMORIJSKI FOND POKRENUO ONLAJN IZLOŽBU O SINAGOGI

Izvor: wmf.org (printscreen)

Objavio: Magločistač

13.08.2016

Kategorija: Subotica

Svetski memorijski fond (WMF) sa sedištem u Njujorku, pokrenuo je on-lajn izložbu posvećenu subotičkoj Sinagogi.

Foto: Magločistač

Foto: Magločistač

Kako se navodi u tekstu, izložba je pokrenuta radi upoznavanja sa istorijom ove građevine, kao i zbog bolje promocije jevrejske istorije u Subotici, a razvijena je uz podršku fondacija “Dejvid Berg” i “Rotšild”.

Onlajn izložba nudi sadržaje na engleskom, srpskom i mađarskom jeziku, istorijske tekstove i fotografije.

Ovaj fond posvećen je očuvanju i revitalizaciji Sinagoge već 15 godina, a učestvovao je u finansiranju obnove jedne od četiri fasade objekta, dok je organizacija „World monument watch“ tri puta zaredom Sinagogu svrstavala među stotinu najugroženijih spomeničkih objekata u svetu.

Sinagoga u Subotici po arhitektonskom rešenju spada u najlepše građevine secesije ovog podneblja. Sagrađena je 1902. godine u stilu mađarske secesije, po projektu Dežea Jakaba i Marcela Komora.

Sinagoga je zaštićen spomenik kulture i uspomena na 4.000 subotičkih Jevreja prognanih i umorenih u fašističkim logorima u Drugom svetskom ratu.

U poslednjih nekoliko godina završena je rekonstrukcija sve četiri fasade i kupole objekta, a prema najavama predstoji i rekonstrukcija unutrašnjosti.

(Magločistač)

m od logoa sa rogovima mali

 

 

 

[clear]

 

Podelite sa prijateljima:

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite odgovor *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.