Gradski odbor Pokreta Dosta je bilo optužio je danas lokalnu samoupravu u Subotici da je najviše sredstava na gradskom konkursu za sufinansiranje medijskih sadržaja iz oblasti javnog informisanja ponovo dodeljeno medijima koji su bliski vlasti i da objavljeni podaci i obrazloženja nisu dovoljno transparentni.
“Mediji bliski vlasti ponovo su dobili najviše sredstava. RTV Panon, koji je od osnivanja otvoreno blizak Savezu vojvođanskih Mađara, dobio je 4 miliona dinara. Od štampanih medija, najviše sredstava dobio je Magazin ‘Dani’ 1.450.000 dinara”, navedeno je u saopštenju subotičkog Pokreta.
Iz Pokreta su podsetili da su Dani “devedesetih godina širili nacionalističku ratno huškačku propagandu pod okriljem Miloševićevog režima”, a da je “nakon oktobarskih promena došlo do gašenja lista, potom neveštih pokušaja da list oživi, a u žižu javnosti ponovo je došao kada je 2014. godine, odlukom nadležne Gradske komisije po projektu Magazinu ‘Dani’ odobreno 700 hiljada dinara”, te da se osnivač ovog magazina, pre nego što su rezultati konkursa objavljeni, na jednoj od lokalnih televizija, javno zahvalio gradskoj vlasti na dodeljenim sredstvima.
U saopštenju je navedeno da su novac dobile i dve verske ustanove, Radio Slavoslovlje i Radio Marija, po 300.000 dinara, čiji su osnivači Srpska pravoslavna crkva i Katolička crkva, a da su obrazloženja onima koji nisu dobili sredstva iz gradskog budžeta štura i nedovoljno transparentna.
“Bez obzira što je spisak onih koji su konkurisali objavljen, kao i šturo obrazloženje zašto nekom sredstva nisu odobrena, ovako objavljeni podaci daleko su od transprentnog”, naveo je Pokret.
Kako su naveli, Pokret se zalaže za ukidanje medijskog mraka i podsetili da “mediji moraju da budu kontrolori vlasti , a ne sredstvo za manipulaciju ljudima pod direktnim uticajem političkih partija i interesnih grupa”, a da konkursi poput ovog ništa suštinski neće promeniti na medijskoj sceni.
“Javnosti nisu dostupne informacije o tome šta zapravo piše u projektima koje finansiramo, a ni ove godine nisu predviđena sredstva za projekte koji bi pomogli istraživačko novinarstvo”, poručili su iz Pokreta.
Oni su dodali da većina medija bojkotuje rad Pokreta u Subotici i da mediji u ovom gradu puno toga prećute.
Lokalna samouprava u Subotici dodelila je 19 miliona dinara medijima koji su konkurisali za sredstva iz gradskog budžeta na osnovu konkursa za sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja iz oblasti javnog informisanja za 2016. godinu. Od pristiglih 35, sredstva su odobrena za 20 projekata.
Prilog 1 – Konkurs
Prilog 2 – Rešenje nadležne komisije
(Magločistač)
[clear]
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.