Asocijacija onlajn medija (AOM) saopštila je danas da je iznenađena i zabrinuta zbog nedavnih istupa Ministarstva kulture i informisanja i ministra Ivana Tasovca, u kojima se navodi da ministar može “sam, bez konsultacija sa članovima konkursne komisije da izmeni njihovu odluku”.
“Takav stav obesmišljava koncept i smisao konkursnog sufinansiranja javnog interesa u medijskoj sferi i svrhu postojanja stručnih komisija za ocenu kvaliteta predloga medijskih projekata”, naveo je AOM u saopštenju za javnost.
Ocenjuje se da takvo tumačenje ministarstva samo “daje vetar u leđa” organima upravljanja na svim nivoima, koji su već počeli da predloge konkursnih komisija posmatraju kao savetodavne, umesto kao obavezujuće, i da novac građana raspodeljuju po svom nahođenju, bez jasnih i javno obrazloženih kriterijuma.
“Ministarstvo ovakvim tumačenjem zakona i podzakonskih akata sputava ostvarenje javnog interesa u sferi javnog informisanja, čemu je osnovni garant upravo stručnost i nezavisnost komisija koje odlučuju o raspodeli novca za medijske projekte. Umesto da radi na jačanju integriteta i stručnosti konkursnih komisija, Ministarstvo kulture i informisanja njihovu ulogu svodi na protokolarnu”, piše u saopštenju.
AOM je ocenio da dodatnu zabrinutost izaziva i odluka ministra Ivana Tasovca da traži dodatna “pojašnjenja” od članova stručne komisije za elektronske medije samo dan pred istek roka za objavu konačnih rezultata konkursa, iako je stručna komisija svoje obrazložene predloge dostavila pre više od mesec dana i dodatno ih elaborirala na zahtev ministarstva.
“Ovo može da se shvati samo kao pritisak ministarstva da komisija promeni svoje odluke ili kao priprema terena da se njihove odluke ponište u skladu sa potrebama vlasti”, piše u saopštenju.
Izvor: Autonomija
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.