Maglai: Grad ne bi trebao da podrži projekte koji mogu da stvaraju tenzije u ovoj mulitietničnoj zajednici
Grad Subotica je ove i prošle godine putem sufinansiranja programa i projekata u kulturi za Zavičajno udruženje Banija Subotica ukupno opredelio 180.000 dinara za organizovanje koncerta Krajiško veče na kojem su, između ostalih, nastupali i Baja Mali Knindža i Bora Drljača.
Gradonačelnik Subotice Jene Maglai rekao je za portal Magločistač da Komisija ne bi trebala da podrži ovakve projekte jer je veoma bitno da se sačuva suživot u zajednici i korektan odnos koji postoji decenijama na ovim prostorima.
“Problematično je da bilo ko ili bilo koje udruženje realizuje projekte koji mogu da naruše i stvaraju tenzije u ovoj multietničnoj zajednici”, kazao je Maglai i dodao da “to nije ni malo pametno”.
On je rekao da je ovo opomena da Komisija u buduće detaljnije proveri kakav će biti sadržaj kulturnih manifestacija.
“Ovo je na neki način jedna dobra opomena da Komisija u buduće kada odlučuje o davanju podrške ovakvim manifestacijama pre toga vidi sa udruženjima do detalja šta će sadržavati ti programi”, kazao je Maglai.
On je dodao da ne ulazi u detalje konkursa jer Komisija odlučuje o projektima i rasporđuje novac, a on dobija predloge i potpisuje odluke.
U pravdanju projekta Zavičajnog udruženja Banija Subotica iz 2015. godine u koje je Magločistač imao uvid, navedeno je da je ovo udruženje “ovim projektom uspelo da doprinese očuvanju kulture i tradicije, narodne muzike doseljenih Srba sa geografskog područja Krajine i ostvare cilj da to prenesu na decu i omladinu koja je rođena u Gradu Subotici, ovde rastu i razvijaju se, idu u školu, a vode poreklo iz Krajine (Like, Korduna, Banije, Slavonije i Bosne)”.
Na pitanje portala Magločistač da li Subotica treba da učestvuje u sufinansiranju koncerta na kojem nastupaju izvođači koji veličaju ratne zločine i zločince, savetnica gradonačelnika Subotice iz oblasti kulture Valerija Agošton Pribila rekla je da nije imala saznanja o tome i da ovakve stvari treba uvažiti i reagovati.
“Ja priznajem da ja nisam imala saznanja. Mislim da u budućnosti još više treba obratiti pažnje da se svaki projekat detaljno pregleda i ako ima ovakvih primera onda svakako treba reagovati”, kazala je Agošton-Pribila.
Ona je rekla da u konkursnoj dokumentaciji nije bilo navedeno ko će da nastupa na koncertu, a članovi Komisije nisu videli pravdanje projekata jer se oni dostavljaju sektoru za društevene delatnosti Grada Subotice.
“U buduće bi Komisija trebala da uzima u obzir na šta se troše dobijena sredstva. Prijava Udruženja Banija Subotica je u redu, ali je problem što izveštaj ne gleda Komisija”, kazala je ona.
Prema njenim rečima, prilikom odlučivanja o podnetim predlozima na konkurs, osim uredno podnete dokumentacije, uzima se u obzir i stav predstavnika nacionalnih veća, a Komisija nakon toga donosi odluku.
Ona je rekla da ovakvi izvođači nisu kultura i da grad treba da se gradi na pravim vrednostima.
“Treba uvek uzimati u obzir da bude tolerancije i uvažavanja drugih kultura, ali su prave vrednosti one koje spajaju građane ovog grada”, kazala je Agošton-Pribila.
Ona je dodala da je u poslednje vreme osnovano mnogo zavičajnih i kulturnih udruženja, ali da ima i mnogih građanskih udruženja koja funkcionišu godinama i da ovakva kvalitetna udruženja nemaju dovoljno sredstva za normalno funkcionisanje.
Organizator druge velike Krajiške večeri 2016. je Zavičajno udruženje Banija Subotica koje je i ove godine, kao i prošle, na konkursu iz oblasti kulture od grada dobilo 90.000 dinara za organizovanje koncerta koji je održan u nedelju, 5. juna, u Hali sportova u Subotici.
Članovi Komisije za dodelu sredstava iz oblasti kulture su: Ljiljana Medaković, Jasna Radonić, Valerija Agošton-Pribila, Josipa Ivanković i Tomislav Žigmanov.
Savez srpskih uduženja Severnobačkog okruga je 2014. godine na gradskom trgu organizovao kulturnu manifestaciju Zavičajni dani u okviru koje je održan koncert na kojem je nastupio Bora Drljača što je izazvalo burne reakcije dela građana.
Natalija Jakovljević (Magločistač)
[clear]
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.