Pokazalo se da vlada Aleksandra Vučića želi apsolutnu kontrolu nad medijima i da nema nameru da sprovede reforme u skladu sa medijskim zakonima, izjavio je predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije Vukašin Obradović na redovnoj skupštini tog udruženja.
“Godina za nama bi mogla da se opiše kao godina propuštenih šansi, a mislim da je mnogo prikladnije i bliže istini da vreme okarakterišemo kao period otreženjenja i suočavanja sa surovom realnošću”, ocenio je Obradović.
Obradović je ukazao da su novinari u proteklih godinu dana bili izloženi fizičkim i verbalnim napadima, da su ih pojedini ministri vređali, a da je sam premijer pojedine novinare nazivao lažovima.
“Uvažavajući sve žrtve Vučićeve tabloidne Srbije, moram da primetim da je među napadnutim novinarima najviše članova NUNS”, napomenuo je Obradović.
On je ocenio da se NUNS u proteklih godinu dana nalazio pred velikim izazovima i da će člnaovi sami proceniti da li je dovoljno urađeno na zaštiti kolega i čuvanju bar malo slobode i pristojnosti ne samo u medijima nego i u društvu u celini.
Medijska situacija u Srbiji je gora nego u najrigidnijim periodima Miloševićeve vladavine, smatra Obradović koji je ukazao da se u Radio televiziju Vojvodine vraćaju kadrovi iz Miloševićevog vremena i da je samo pitanje vremena kada će i Radio televizija Srbije biti upodobljena zahtevima vlasti.
“Društvene mreže i portali oaza slobodnog mišljenja”
“I juče je premijer govorio o tome šta treba da bude prva vest u dnevniku”, ukazao je Obradović, i dodao da se i u unutrašnjosti Srbije na prste jedne ruke mogu nabrojati mediji koji su “pretekli kontroli vlasti”.
“Rugajući se svima nama vlast i dalje finansira Tanjug koji ne postoji. Sada je nepoznato ni po kom osnovu država daje novac Tanjugu ni kako ni kome korisnici Tanjugovih usluga plaćaju, i da li uopšte plaćaju”, ukazao je Obradović.
On je ocenio da su društvene mreže i portali oaza slobodnog mišljenja, ali da vlast nastoji da i taj prostor suzbije definisanjem pojma ko može da ima status novinara.
Obradović je ocenio da protest Novinar ne kleče, zatim protesti u Nišu i Novom Sadu, kao i protest Inicijative Ne davimo Beograd usmeren i prema pitanju slobode medija bude nadu da može biti bolje.
“Želim da verujem da je ovo samo početak borbe za povratak medija novinarima i građanima. Ne smemo da se predamo, moramo da činimo sve da povratimo dostojanstvo medijske profesiji i da građanima pokažemo da radimo za njih, a ne protiv Vučića i za opoziciju”, objasnio je Obradović.
Šef Odeljenja Misije OEBS za medije Gordana Janković ocenila je da novinarska profesija u Srbiji ima velike kapacitete i poželela uspeh u radu NUNS.
Nedim Sejdinović iz Nezavisnog društva novinara Vojvodine je rekao da NUNS ima veliki značaj i da je postao nezamenljiva demokratska institucija u Srbiji.
Izvor: FoNet
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.