Gradonačelnik Subotice Jene Maglai izjavio je danas prilikom vraćanja spomenika Svetog trojstva u centar Subotice, ispred Gradske kuće, da spomenik predstvalja simbol vere, nade i ljubavi i da u svakoj prilici treba da nas podseća na to da umesto rušenja, zajedničkim snagama, gradimo budućnost naše zajednice.
“Postavljanje spomenika Svetog trojstva na prvobitno mesto je istorijski trenutak koji predstavlja jedan od simbola Subotice. Spomenik je hrišćanski simbol jedne lepše budućnosti i želim da vas u životu vode tri božanske vrline: vera, nada i ljubav”, rekao je Maglai.
On je kazao da ovaj spomenik ponovo treba da nam da snagu za složno i zajedničko delovanje i zajednički suživot u ovom gradu, kako bi doprineli poboljšanju i izdizanju multikulturalizma u ovom gradu.
“Teba da cenimo značaj ovog dana kada je Sveto trojstvo ponovo smešteno na svoje prvobitno mesto i moramo se prisetiti vremena kada je u doba Marije Terezije, 1779. godine, kada je Subotica dobila status slobodnog kraljevskog grada, jer je to predstavljalo epuhu nastanka građanskog društva”, rekao je Maglai.
On je dodao da spomenik simbolizuje slogu i jedinstvo građana Subotice u vreme kada je stanovništvo zajedničkim naporima, koristeći ljudsku snagu, isušivalo i nasipalo močvarne delove grada.
“Subotica nikad nije zastala u svom razvoju, ona se uvek gradila i preobražavala, a spomenik je 1964. godine, na osnovu tadašnje političke odluke, bez pitanja javnosti, premešten pored Katedrale svete Terezije Avilske”, kazao je Maglai.
Predsednik Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine Jene Hajnal citirao je reči subotičke spisateljice Ildiko Lovaš koja je, kako je rekao, inicijatorka ovog značajnog projekta.
“Spomenik Svetog trojstva je simbol pripadanja Evropi i prihvatanja takve vrednosti koja naglašava akcentiranje tolerancije i razumevanja, a ne diskriminacije”, kazao je Hajnal.
Inicijativu za vraćanje spomenika Svetog trojstva u centar grada pokrenuo je Nacionalni savet mađarske nacionalne manjine 2014. godine. Savet je uz pomoć mađarske vlade za restauraciju spomenika, koji je uradila restauratorka za kamen i vajarka Karolina Biači, obezbedio 4 miliona dinara i još dodatnih 3,5 miliona za restauraciju tri skulpture. Premeštanje i postavljanje spomenika na gradski trg finansirano je iz gradskog budžeta u iznosu od 2,8 miliona dinara.
Svečanom skupu prisustvovali su predstavnici Vlade Mađarske, Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine, skupštine Vojvodine, grada Subotice, srpske, reformatske i evangelističke, katoločke i jevrejske crkve.
Spomenik Svetog trojstva izgrađen je 1815. godine kao najstariji javni spomeniku u Subotici i delo je somborskog majstora Karla Salcera. Spomenik je 1964. godine izmešten sa svoje prvobitne lokacije, u ono vreme glavnog pijačnog trga, na prostor između Katedrale svete Terezije Avilske i zgrade Subotičke biskupije. Oko ovog spomenika su se nekada okupljali ljudi koji su tražili posao, a poslodavci nalazili radnike.
Prvobitni rok za završetak svih radova bio je 20. avgust 2015. godine.
(Magločistač)
[clear]
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.