Smene u Radio-televiziji Vojvodine usmerene ka težnji da se medijski servisi pretvore u “perjanike vlasti” po modelu TV Pink – saopštio je Biro za društvena istraživanja (BIRODI).
Kako je ocenjeno, najnoviji slučaj postizbornih smena u RT Vojvodine bez ikakve valjane evalucije rada ovog javnog medijskog servisa je argument u prilog tvrdnji – težnji da se javni medijski servisi pretvore u perjanike vlasti po modelu TV Pink, kojem je država putem diskrecionog odlučivanja obezbeđuje sredstava za rad, a što ova medijska kuća uzvraća prigodnim izveštvanjanjem o vlasti na šta ukazuje monitoring izvšetavanja ove medijske kuće tokom izborne kampanje.
“Saučesnik u procesu pretvarana medija u perijanika je i REM, koji svojim ćutanjem i konfuznim postupanjem stvara ambijent u kojem se mediji osećaju nesigurnim, a oni koji imaju moć i kapital slobodnim da sa medijima rade šta žele i šta mogu” – navedeno je u saopštenju.
Biro za društvena istraživanja traži od REM da javnost upozna sa monitorinzima RT Vojvodine o ispunjavanju obaveza kao javnovnog servisa, odnosno monitoringom izveštvanja izborne kampanje javnih servisa i komercijalnih emitera sa nacionalnim frekvencijama.
BIRODI poziva novu upravu RT Vojvodine da građane koji finansiraju javne servise upoznaju sa modelima i rezultatima evalucije rada urednika koji su smenjeni.
“Odgovornost i integritet svake vlasti se ogleda u garantovanju autonomije javnih medijski servisa koji su vlasništvo građana, jer ih oni finansiraju zarad pravovremenog, objektivnog i relevatnog informisanja. Diskrecionim smenama vlast vrši stvari za šta nije dobila mandat, već zloupotrebu, voluntarističko „osvajanje“ javnih servisa zarad svoje promocije i propagande o trošku građana” – saopštila je ova organizacija.
Izvor; NUNS
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.